Więcej pieniędzy na wymiany stolarki

Autor: |Data publikacji:

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powołany został na funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków. Ostatnio udzielił wywiadu portalowi Termomodernizacja.pl, w którym zapowiedział korzystne zmiany w systemie dopłat programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu wymienione zostaną miliony okien i drzwi w polskich domach:

Konieczne jest zwiększenie dotacji na termomodernizację, dlatego przygotowaliśmy w NFOŚiGW w konsultacji z MKiŚ nowe rozwiązania w programie „Czyste Powietrze”. Mając na uwadze aktualną sytuację na rynku cen dostosowujemy program w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych i obecnie panujących cen materiałów i urządzeń oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji. Trwają prace nad ofertą bankową w ramach wniosków w ścieżce bankowej (dotacja połączona z kredytem bankowym), na zmianę terminu rozpoczęcia (kwalifikowalności) przedsięwzięcia na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Bardzo ważnym aspektem w ramach przygotowywanych zmian jest też uproszczenie zasad rozliczeń z beneficjentami zrealizowanych inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

W kontekście termomodernizacji – zaplanowaliśmy wprowadzenie dodatkowego – większego finansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji na podstawie audytu energetycznego i wynikającej z niego oszczędności energii użytkowej. Przygotowaliśmy w programie zwiększenie progów dochodowych i wprowadzenia możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Dodatkowo osoba, która wcześniej uzyskała w ramach programu „Czyste Powietrze” wsparcie finansowe na wymianę źródła ciepła, będzie mogła złożyć kolejny wniosek tym razem obejmujący swoim zakresem docieplenie własnego budynku jednorodzinnego.

Oznacza to mniej/więcej tyle, że właściciel domu, który w ostatnich latach wymienił już piec do centralnego ogrzewania, teraz będzie mógł złożyć kolejny wniosek m.in. na wymianę stolarki. Pełnomocnik Premiera zapewnił również o wieloletnim horyzoncie działań programu Czyste Powietrze, przez który dystrybuowane będą również przyszłe środki unijne, w tym z Krajowego Programu Odbudowy. Dziesiątki miliardów złotych przeznaczone w tym programie na termomodernizację budynków w dużej części przeznaczane są na wymiany okien, drzwi i bram. Producenci i dilerzy, którzy nauczą się sięgać po te środki i pomagać klientom w ich pozyskaniu, znacznie łagodniej odczują nadchodzące miesiące spowolnienia gospodarczego. Pomocna im w tym będzie nowa akcja stowarzyszenia Dom Bezpieczny oraz naszej redakcji: #dotacjenaokna.