Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Wąska specjalizacja to szerokie możliwości

Autor: |Data publikacji:

Rozmowa z Norbertem Moraczewskim, współzałożycielem i prezesem firmy Alufab oraz Krzysztofem Morawskim, dyrektorem technicznym tego przedsiębiorstwa.

fabryka Alufab

W nazwie firmy można doszukiwać się zarówno aluminium, jak i prefabrykacji. Czy to dobry trop, jeśli chodzi o jej działalność?

Norbert Moraczewski AlufabNM: Zgadza się. Jesteśmy firmą, która specjalizuje się w produkcji ślusarki aluminiowej dla odbiorców zewnętrznych, czyli usługowo prefabrykujemy elementy, takie jak drzwi, okna, fasady itd. Stworzyliśmy warunki techniczne pozwalające wykonywać dużo i dobrze nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Nasza specjalizacja w zakresie prefabrykacji wynika również z możliwości technicznych, magazynowych i logistycznych. Współczesne budownictwo coraz częściej stawia nowe wyzwania firmom, które uczestniczą w procesie budowy. Obecnie nieustannie poszukiwane są nowe rozwiązania w zakresie budowy domów i obiektów. Dotyczy to zarówno technologii, jak też jakości wykonania, szybkości realizacji zlecenia, a także minimalizacji kosztów wytworzenia. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, chcemy stworzyć warunki do realizacji tych celów. Skok rozwojowy technologii budowlanych sprawił, że możemy produkować wiele gotowych elementów w znacznie krótszym czasie, nie tracąc na jakości budowanych konstrukcji.

Do tej pory tego typu outsourcing w branży ślusarki aluminiowej nie wydawał się zbyt popularny. Czy prefabrykacja nabiera znaczenia?

NM: Stawiamy sobie za cel zwiększenie zainteresowania rynku naszymi usługami w zakresie prefabrykacji ślusarki aluminiowej, a dzięki bardzo elastycznej polityce każda forma współpracy jest możliwa. Oferujemy na przykład prefabrykację z materiału własnego lub powierzonego, pomoc w zakresie projektowania itd. Ta forma produkcji jest bardzo popularna wśród eksporterów ślusarki na rynki zagraniczne, które w obliczu spowolnienia w branży budowlanej w Polsce mogą być ciekawą alternatywą. Dzięki naszym usługom eksporterzy nie muszą mieć własnego zaplecza produkcyjnego, co ich nie ogranicza, jeśli chodzi o wielkość i różnorodność zamawianych produktów.

Krzysztof Morawsk Alufab

KM: Gwarantowane są również terminy wykonania zamówień. Polski rynek ewoluuje i mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom i oferowanym usługom portfolio krajowych klientów będzie się stale poszerzało. Przesłanką do dalszego podążania tą drogą jest również ekonomia procesu produkcji. Łatwiejsza jest kontrola kosztów stałych i zmiennych produkcji, a co za tym idzie ceny końcowej produktu. Rynek ślusarki aluminiowej w naszym kraju jest bardzo rozdrobniony i dużych graczy na rynku jest niewielu. Mali producenci nie zawsze są w stanie sprostać wymogom jakościowym i ilościowym. Dlatego staramy się być alternatywą i rozwiązaniem tych problemów.

Jakie korzyści może mieć państwa klient w ramach współpracy?

KM: Zachęcam wszystkich do kontaktu z nami, by osobiście przekonać się, jak wiele korzyści może przynieść współpraca. Gdybym jednak miał w kilku słowach je wymienić, to powiedziałbym, że klienci otrzymują gwarantowaną jakość, produkty dopracowane w każdym szczególe, wiarygodne i pełne informacje przed rozpoczęciem współpracy (chociażby takie, jak całkowita kalkulacja kosztów, które będą ostateczne dla klienta) i, co chyba najważniejsze w dzisiejszych czasach, przewidywalność ceny przy kolejnych realizacjach.

Jaki jest zakres waszych usług?

NM: Na rynku systemy aluminiowe oferuje kilkunastu producentów. Z większością mamy podpisane umowy o współpracy i korzystamy z ich rozwiązań oraz baz danych do obsługi maszyn cyfrowych. Współpracujemy z takimi firmami jak: Aluprof, Aliplast, Reynaers, Schüco, Yawal, czyli liderami na polskim rynku ślusarki aluminiowej.

KM: Nie oznacza to, że na tym kończy się nasza oferta. Praktycznie od razu możemy przezbroić nasz park maszynowy i dostosować produkcję do każdego systemu. Zakres usług obejmuje całe spektrum rozwiązań systemowych, od elementów bezklasowych, takich jak okna, drzwi, fasady, do ślusarki aluminiowej, mającej odporność ogniową potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami.

Jakie są możliwości produkcyjne firmy Alufab?

KM: Decyzja o wyspecjalizowaniu się w prefabrykacji ślusarki aluminiowej została podjęta stosunkowo niedawno, a biorąc pod uwagę fakt, że nasze działania marketingowe nie dotarły jeszcze do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów, to pierwsze trzy kwartały bieżącego roku przyniosły efekt w postaci wyprodukowanych 2 tysięcy różnych konstrukcji. Warto podkreślić, że nie jest to kres naszych możliwości. Wykorzystanie maszyn cyfrowych pozwoliło zoptymalizować procesy produkcyjne, co przełożyło się na bardzo wysoką jakość i zdecydowane zwiększenie produkcji. Wszystkie te czynniki umożliwiły nam realizację projektów każdej wielkości i złożoności. Produkcja ma miejsce w hali o powierzchni 1600 m2 wyposażonej w nowe maszyny pozwalające zwiększyć produkcję do 400 gotowych elementów w ciągu miesiąca. W perspektywie mamy możliwość zwiększenia powierzchni produkcyjnej do 3200 m2, a co za tym idzie i produkcji o 100 procent.