Udział w targach zagrozi życiu?

Autor: |Data publikacji:

Janusz Komurkiewicz, prezes zarządu POiD i członek zarządu Fakro, podpisał się pod petycją skierowaną do organizatorów targów Fensterbau/Frontale, sformułowanej w imieniu CAŁEJ ponoć polskiej branży stolarki budowlanej. W tekście obficie cytuje kanclerz Merkel i podkreśla, że organizacja imprezy targowej w czerwcu może być zagrożeniem dla ŻYCIA osób uczestniczących w targach.

Pani Kanclerz jasno wskazała – czytamy w petycji POID – iż wirus będzie rozprzestrzeniał się w najbliższych miesiącach i zwiększał skalę swojego działania. Angela Merkel zakomunikowała także, iż sytuacja nie ulegnie poprawie przez najbliższe miesiące, z czerwcem włącznie. Dla naszych firm branżowych uczestniczenie w targach we wskazanym przez Państwa terminie może być ogromnym zagrożeniem zarówno dla życia pracowników, jak również potencjalnych partnerów biznesowych w szerszym kontekście.
Uczestniczące w targach firmy z naszej branży angażują każdorazowo duże zespoły pracowników, którzy obawiają się o potencjalne zarażenie wirusem podczas trwania montaży lub samych targów. W przypadku ewentualnego zarażenia konsekwencją może być nawet zamknięcie całego zakładu produkcyjnego każdej z wystawiających się firm, co wpłynęłoby na ogromne straty finansowe wielu przedstawicieli naszej branży.

Słowa mogą ponoć zabijać, a już na pewno szkodzić, szczególnie wtedy kiedy są przerysowane i nie do końca chyba przemyślane. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech podejmowane są właśnie bardzo restrykcyjne działania, aby powstrzymać tą epidemię. Zakładanie dzisiaj z góry, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy (marzec/kwiecień/maj) tego procesu nie uda się zatrzymać, nie jest myśleniem z gatunku tych najbardziej rozsądnych. Owszem, nawet minister zdrowia Niemiec nie wyklucza ewentualności, że walka z wirusem przeciągnie się na cały 2020 rok, ale w ogromnym stopniu zależy to od nas samych. Powołując się na kanclerz Merkel warto pamiętać o jej słowach: „To sprawdzian naszej solidarności, zdrowego rozsądku i troski o siebie nawzajem. Mam nadzieję, że zdamy ten test.” Polscy wystawcy na Fensterbau/Frontale zdadzą go, jeśli nie będą szerzyć swoich obaw (nawet, jeśli subiektywnie uzasadnionych!), ale jednym pismem do Organizatora zrezygnują z udziału w tegorocznej edycji tej imprezy. Część firm już to zrobiła.

A dla zwiększenia dawki optymizmu „orłów” POiD przytaczamy niedawne słowa polskiego wirusologa, prof. Małgorzaty Polz-Dacewicz: „W Polsce sezon grypowy minie wraz z końcem marca. Wyższa temperatura sprawi, że wirusy, w tym koronawirus zostaną naturalnie unicestwione”.  I tego też warto się trzymać.. 😉

1