Tworzymy wspólną wartość

Red.: |Data publikacji:

Jacek Siwiński, prezes zarządu VELUX Polska, wypowiedział się w najnowszym raporcie o społecznej odpowiedzialności tej firmy, wskazując na obszary otoczenia społecznego na które Velux chce świadomie i dobrze oddziaływać. Zauważa przy tym, że choć starają się być przedsiębiorstwem modelowym, to doceniają też zaangażowanie społeczne innych firm w tworzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie.

 

Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się, że warto tworzyć organizacje, w których chodzi o coś więcej niż maksymalizację zysku, czyli biznes oparty na wartościach niematerialnych. To one w dużej mierze definiują odpowiedzialny biznes. Firmy, które świadomie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, minimalizują swój negatywny wpływ i przyczyniają się do tworzenia wartości w obszarach dla nich najistotniejszych, na które mają największą siłę oddziaływania. W taki sposób pragnie działać również firma VELUX.

A przecież jednym z obszarów odpowiedzialności jest tworzenie i wpływ na rynek na którym działamy. W przypadku Veluxa jest to rynek stworzony na świecie praktycznie dopiero przez tą firmę. Także w Polsce rynek okien dachowych tworzony był przez „weluksy” przywożone z Danii czy z Niemiec, a teraz te okna produkowane już w Polsce wywożone są do Europy Zachodniej i na cały świat. To niewątpliwy wkład Veluxa w rozwój polskiego rynku stolarki budowlanej i w siłę jego eksportu.

Trzy dekady działalności firmy VELUX w Polsce to czas, w którym zbudowaliśmy nie tylko silną pozycję na polskim rynku, lecz także byliśmy jego główną siłą napędową. Przyczyniliśmy się do rozwoju produkcji i eksportu okien z Polski, gdzie stolarka stała się narodową specjalnością eksportową. Około 1/5 wartości polskiego eksportu okien powstaje w zakładach zbudowanych przez naszą Grupę. Byliśmy pierwsi na polskim rynku okien dachowych i wpłynęliśmy na zmianę architektury polskiego budownictwa mieszkaniowego tak, że dziś okna dachowe stały się powszechne.

Trudno nie odmówić racji prezesowi Veluxa, a jej potwierdzeniem są liczby i zestawienia publikowane w najnowszym raporcie „Tworzymy wspólną wartość”. Do pobrania na firmowej stronie Veluxa.

1