Taniej już było

Red.: |Data publikacji:

Paweł Kisiel, prezes firmy Atlas w wywiadzie dla Business Insider Polska podzielił się swoimi prognozami na temat rozwoju sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Jego zdaniem inwestorzy nie skorzystają z okazji oszczędzania na jakości materiałów, a te i tak będą musiały podrożeć. Ceny materiałów budowlanych w Polsce i tak są konkurencyjne wobec cen na rynkach unijnych.

Na początku XXI w. Polacy faktycznie szukali przede wszystkim tanich wyrobów. Około 10 lat temu ten trend się na szczęście zmienił. Staliśmy się tzw. smart buyerami, poszukujemy najlepszych materiałów, dopiero później szukając ich w najlepszej cenie. Polacy nie chcą już rezygnować z dobrego efektu wizualnego czy efektywności kosztem ceny. Dlatego przewidujemy, że rywalizacja między składami i sklepami budowlanymi może się nasilać, ale nie spodziewam się, że nagle zaczną wypierać nas z rynku tańsze odpowiedniki. My z pewnością nie będziemy obniżać jakości, by konkurować ceną. (..) Dlatego nie obserwujemy odpływu klientów. Nie możemy mówić jednak o tym, że producenci chemii budowlanej mogą spać spokojnie. Wręcz przeciwnie, czeka nas duży sprawdzian. Szacujemy, że firmy budowlane powinny podnieść w przypadku niektórych materiałów ceny nawet o ok. 20 proc. by osiągnąć rentowność na poziomie z 2019 r. I to pomimo już zrealizowanych tak znaczących podwyżek. (..) Ceny materiałów na Zachodzie wciąż są wyższe niż w Polsce, jesteśmy więc konkurencyjni. Jednocześnie w przypadku działalności eksportowej wyższą inflację rekompensuje nam słaby złoty. W dodatku korzystamy z tego, że polscy fachowcy pracują na Zachodzie. Znają nasze wyroby, doceniają ich jakość i często zabierają je ze sobą za granicę. Widzimy to w wynikach sprzedaży.

Podobnie się dzieje na rynku stolarki budowlanej, gdzie ceny rosną nieustannie, a rentowność już niekoniecznie. Także dla nas nadzieją na stabilność jest sprzedaż eksportowa. Wypada tylko mieć nadzieję, że programy wsparcia termorenowacji budynków będą się rozwijać także w Polsce, a ekip montażowych do tych wymian nam nie zabraknie. Mówi o tym także prezes Kisiel w wywiadzie dla Bussines Insider, twierdząc, że taniej to już nie będzie, dlatego warto remontować teraz.

1