Szyby wytłumiające i samoczyszczące

Red.: |Data publikacji:

Wśród szkła o niestandardowych cechach jest m.in. takie, które tłumi dźwięki oraz inne, które ułatwia mycie.

W szczególnych przypadkach potrzebujemy, aby szyby spełniały szczególne funkcje. Przede wszystkim wtedy, gdy nie wystarcza tylko ochrona przed ucieczką ciepła czy nadmiernym nasłonecznieniem.

Ochrona przed hałasem

Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, to szkło o podwyższonej izolacyjności dźwiękowej jest szczególnie przydatne tam, gdzie hałas zewnętrzny utrudnia życie. Stosuje się je zatem nie tylko w oknach, ale też przeszklonych drzwiach zewnętrznych oraz wnętrzach budynków. Będzie to więc nie tylko sąsiedztwo bardzo ruchliwej ulicy, lotniska czy choćby linii kolejowej. Niezbędne jest w studiach nagraniowych.

Zależnie od budowy szkło może uzyskać izolacyjność dźwiękową od 32 dB do 47 dB. Przy czym najwyższą wartość osiąga się w przypadku szklenia monolitycznego. Przeszklenia zewnętrzne o właściwościach dźwiękochłonnych tworzy się natomiast przede wszystkim ze szkła laminowanego, dwuwarstwowego, połączonego bezbarwną, akustyczną folią PVB. Nie ma wpływu na przejrzystość szkła, ale oprócz izolacyjności dźwiękowej jest też przeszkleniem bezpiecznym.

fot.: Pilkington

Chodzi też o dobranie takiej grubości floatu, aby łącznie uzyskać pożądane parametry. Co ważne, ochrona akustyczna może być łączona z innymi funkcjami przeszkleń, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna czy zwiększona odporność na włamanie.

Szkło tzw. akustyczne może przy tym być również przeciwwłamaniowym. I z takiego połączenia cech korzysta się obecnie najczęściej, jeśli chodzi o okna i drzwi.

Różna izolacyjność

Informacja, w jakim stopniu możemy liczyć na tłumienie hałasu jest zawarta w wartości współczynnika Rw. Przy tym im wyższa wielkość, tym lepsze tłumienie dźwięków powietrznych. Pełna nazwa Rw brzmi: ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, zależy w bardzo dużym stopniu od budowy nie tylko szyby, ale też produktu finalnego. Zatem w przypadku stolarki budowlanej także m.in. od konstrukcji skrzydeł okien czy drzwi oraz rodzaju i liczby uszczelek.

fot. Euro-Plast

Ważna jest też siła docisku skrzydła do ościeżnicy, za co odpowiadają zamek i zawiasy.

Skuteczność stolarki zależy – jak wspomnieliśmy – nie tylko od budowy szyby zespolonej. Przyjmuje się jednak, że całkiem dobra jest ta, której współczynnik Rw wynosi 32 dB, zaś można kupić też taką, która ma ok. 40 dB, a nawet więcej.

Szyby łatwe do umycia

Z kolei zadaniem szyb tzw. samoczyszczących jest ułatwienie utrzymania ich w czystości. Tutaj do gry wkracza chemia i fizyka. Otóż szkło, którego transparentność nie jest w żaden sposób ograniczona, bezbarwne, ekstra białe lub barwione w masie jest pokryte powłoką tzw. hydrofilową tlenków metali, której działanie jest następujące. Wykorzystanie właściwości fotokatalityczne powodują, że promieniowanie ultrafioletowe wywołuje reakcję, w której wyniku następuje rozpad zanieczyszczeń organicznych i mineralnych pozostających na szkle. Z kolei dzięki właściwościom hydrofilnym powłoki resztki zanieczyszczeń są spłukiwane przez wodę deszczową lub pod ciśnieniem. Na mokrej szybie woda równo się rozpływa i odparowując nie pozostawia zacieków.

fot.: Glassolutions

Powłoka znajduje się na zewnętrznej stronie szyby. Aby działała, potrzebne są dwa elementy: słońce i woda.

Szkło tego rodzaju najczęściej stosowane jest w połączeniu z innymi rodzajami używanego do produkcji szyb zespolonych. W tym izolującego termicznie, redukującego hałas czy chroniącego przed pożarem i promieniowaniem słonecznym. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, szkło dostępne jest także w wersjach laminowanej lub hartowanej.

***

Szkło samoczyszczące znajduje zastosowanie głównie w budownictwie. Przy tym właściciele domów i mieszkań uważają je za mało przydatne, gdyż umycie okna nie jest trudne. Jest ono jednak niezastąpione jest podczas czyszczenia fasad, ekranów wyciszających i wszędzie tam, gdzie umycie przeszklenia wymaga zatrudnienia specjalistycznej ekipy.

Warto też zdawać sobie sprawę, że zastosowanie szkła samoczyszczącego nie zwalnia całkowicie z obowiązku mycia szyb. Tylko ułatwia eksploatację. Słońce nie jest w stanie rozłożyć wszystkich zanieczyszczeń, ani woda zmyć ich pozostałości. Myć więc co jakiś czas trzeba, pamiętając jednak, aby nie spowodować uszkodzenia powłoki znajdującej się przecież od zewnętrznej strony szyby.

 

Hanna Czerska

 

1