Szkło jest chyba najważniejszym komponentem okien. Dlatego na świecie organizowane są targi, które skupione są wokół tematyki szkła. Największą wystawą jest Glasstec, ale ostatnio odbyły się także ciekawe targi Vitrum.
Jedna z wystaw, podczas których można było zobaczyć, „co w trawie piszczy” w kontekście szkła budowlanego, to odbywająca się w Mediolanie na początku października Vitrum. Podczas tych targów widać, że tendencje w branży produkcji szkła to szeroko ujęta automatyzacja i digitalizacja. Co to oznacza? Na przykład wiele firm oferowało aplikacje, które umożliwiały wejście w wirtualną rzeczywistość i tam poznawanie produktów firmy. Były to też aplikacje przygotowane pod kątem codziennej pracy przy produkcji szkła.
Dostawcy maszyn do obróbki i produkcji szkła przygotowali nowości, które są odpowiedzią na rodzące się potrzeby na rynku. Były to na przykład urządzenia przeznaczone do produkcji „smart glass”. Wśród prezentowanych produktów była maszyna, która umożliwia nanoszenie specjalnej powłoki między dwiema taflami szkła. Nie jest to jednak tradycyjne laminowanie. Tak wytworzona szyba może być potem stosowana do produkcji zespolenia. Jeśli chodzi o maszyny, firmy pokazywały takie, które mogą na przykład obrabiać nietypowe kształty bądź też proces obróbki jest szybszy w stosunku do starszych egzemplarzy (np. krótki czas potrzebny do załadunku szkła).
Firmy prezentowały swoje rozwiązania zgodne z ideą Industry 4.0 – czyli, najprościej rzecz ujmując, wykorzystaniu i połączeniu automatyzacji, oprogramowania (danych) w procesie produkcyjnym. Jednym z kierunków rozwoju w przyszłości będzie na przykład opracowanie zunifikowanego interfejsu, czyli będzie on taki sam na wszystkich urządzeniach w fabryce.
Szkło to temat także wielu konferencji odbywających się w ostatnich miesiącach w Europie. Wśród nich było listopadowe spotkanie Glassprint w Düsseldorfie. Pojawiło się tu hasło „neutralności klimatycznej”. Branżę producentów szła reprezentowała tu organizacja Glass for Europe. Jej przedstawiciele przekonywali, że zmiana, jeśli chodzi o drastyczną redukcję zużycia paliw kopalnych i emisji dwutlenku węgla na naszym kontynencie jest możliwa tylko wtedy, gdy ograniczymy zużycie energii w domach. A stanie się to wtedy, gdy w budynkach w Europie wymienione zostaną stare okna na nowe, z szybami zespolonymi o wysokiej izolacji termicznej. Organizacja nawołuje do masowych remontów i wymiany okien we wszystkich krajach europejskich. Jest to działanie lobbujące na rzecz producentów szkła, aktywność ta jest podejmowana także na poziomie Komisji Europejskiej.
A zatem, jeśli chodzi o szkło w budownictwie, to z pewnością można powiedzieć, że „dużo się dzieje”. Mamy zmiany w technologii produkcji, pojawiają się nowe rozwiązania produktowe, ale także szkło zaczyna być postrzegane jako wyrób mogący pomóc w walce z katastrofą klimatyczną. Zapowiada się więc dobry okres dla producentów szkła i, co za tym idzie, okien i fasad.