Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Sunbreaker łamie promienie

Red.: |Data publikacji:

Łamacze światła to detale architektoniczne służące rozproszeniu promieni słonecznych padających na okno lub szklaną elewację. W ten sposób chronią wnętrza przed przegrzewaniem. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu są systemy Sunbreaker firmy Selt.

Szklane fasady nadają budynkowi nowoczesny i reprezentacyjny wygląd, ale przede wszystkim wprowadzają do wnętrz dużo światła. To przynosi znaczne oszczędności na kosztach oświetlenia. Jednak podczas letnich upałów może dochodzić do przegrzewania obiektu i konieczności stałego korzystania z klimatyzacji. Rosnące koszty energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia budynków skłaniają projektantów do poszukiwania najskuteczniejszych metod osłaniania okien i szklanych fasad.

Jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu są tzw. łamacze światła – systemy profili umieszczonych na elewacji pod takim kątem, aby stworzyć cień w pomieszczeniach. Ich zastosowanie powoduje, że do wnętrza budynku dociera światło odbite i rozproszone. Nie ma wówczas efektu oślepienia osób przebywających w pobliżu okien, co stwarza większy komfort użytkowania i przynosi znaczne ograniczenie kosztów klimatyzacji. Natomiast zimą, kiedy słońce jest nisko, nie blokują dostępu naturalnego światła do budynku.

Łamacze światła mają też znaczący wpływ na wygląd budynku. Odpowiednio wkomponowane w elewację nadają mu atrakcyjny, nowoczesny design. Poza ochroną przeciwsłoneczną powierzchni przeszklonych, można je wykorzystywać jako osłony lub elementy dekoracyjne pergoli tarasowych.

Sunbreaker Clip

Pierwszy z systemów – Sunbreaker clip – posiada stały kąt nachylenia i służy do montażu tylko na powierzchniach pionowych. Profil pióra Z 154 ma designerski wygląd. Dzięki temu można idealnie dopasować osłonę do architektury budynku. Specjalny kształt pióra oraz współpracujących z nimi uchwytów umożliwia szybki montaż bez specjalistycznych narzędzi.

Więcej możliwości daje system Sunbreaker 210, którego pióra wykonane są z ekstrudowanych profili aluminiowych o przekroju elipsy i szerokości 210 mm. Osłona przeznaczona jest do ochrony powierzchni poziomych i pionowych, jak fasady budynków, ściany czy zadaszenia pergoli.

Wersja stała Sunbreaker 210 posiada specjalne uchwyty wykonane z ekstrudowanego aluminium, które zapewniają dużą wytrzymałość i szybki montaż. Mocowane są bezpośrednio do podłoża, co umożliwia dowolne wybranie rozstawu piór w trakcie montażu bez potrzeby określania go przy zamówieniu. Ruchoma część uchwytu pozwala wybrać jeden z pięciu kątów nachylenia piór montowanych w pozycji poziomej od 0 do 60 stopni. 

Sunbreaker 210 ruchomy

System Sunbreaker 210 ruchomy posiada dwa typy piór. Pióro A przeznaczone jest do płaszczyzn poziomych (zadaszenia, świetliki dachowe). Jego specjalny kształt w pozycji zamkniętej chroni przed opadami atmosferycznymi. Pióro typu B służy do przesłaniania powierzchni poziomych i pionowych. Można je montować w pozycji horyzontalnej, wówczas oś obrotu znajduje się w płaszczyźnie poziomej lub wertykalnej z osią obrotu w płaszczyźnie pionowej. Zakres obrotu piór wynosi od 0 do 90 stopni, a ich sterowanie odbywa się za pomocą silnika liniowego.

Do szczególnie dużych szklanych powierzchni przeznaczony jest Sunbreaker 300 stały. Eliptyczne pióra o szerokości 300 mm wykonuje się do długości 7 m, ale nie ma ograniczeń co do wysokości osłony. W tym wariancie możliwe jest skokowe ustawienie pióra w sześciu pozycjach, w zakresie kątów od +30 do -60 stopni.

Sunbreaker 300 stały

Sunbreaker 300 ruchomy wykonuje się do szerokości 4,5 m i wysokości 7 m w jednym module. Dzięki konstrukcji modułowej można uzyskać dowolny potrzebny wymiar. Regulację kąta nachylenia piór od 0 do 100 stopni ułatwia silnik liniowy umieszczony z tyłu jednej z prowadnic. Może on być sterowany przełącznikiem przewodowym, radiowo (pilotem) lub z zastosowaniem czujników nasłonecznienia.

Łamacze światła Sunbreaker to nowoczesne systemy przeciwsłoneczne zaliczane do elementów budownictwa energooszczędnego. Można je zautomatyzować z wykorzystaniem  czujników pogodowych i włączyć do zintegrowanego systemu zarządzania obiektem. W ten sposób realizują założenie, by działające w budynku urządzenia automatycznie tworzyły optymalne warunki do życia i pracy.

1