Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Standard domu pasywnego dzięki ramkom dystansowym SWISSPACER

Red.: |Data publikacji:

Ramki dystansowe SWISSPACER to podstawowy element okien energooszczędnych. Stosowane są w większości okien i elewacji certyfikowanych przez Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) w Darmstadt. Ci, którzy chcą budować w standardzie domu pasywnego, korzystają zazwyczaj z rozwiązań SWISSPACER.

Ciepłe ramki dystansowe, oferowane przez szwajcarskiego lidera innowacji, stanowią ważny element energooszczędnych okien i fasad. Te niewielkie komponenty, o bardzo niskich wartościach współczynnika lambda, znacznie przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła na krawędzi szkła. Poprawiają one wartości współczynnika U okien i elewacji oraz wyraźnie podnoszą efektywność energetyczną budynków. SWISSPACER ULTIMATE to najbardziej innowacyjna ciepła ramka, dostępna obecnie na rynku międzynarodowym.

SWISSPACER ULTIMATE i SWISSPACER ADVANCE od 2015 roku mają znak jakości Instytutu Budownictwa Pasywnego (PHI) w Darmstadt. Wyroby budowlane z certyfikatem „komponentu budownictwa pasywnego” podlegają testom i ocenie w oparciu o jednolite wytyczne. Nie tylko wyróżniają się one doskonałymi właściwościami energetycznymi, ale muszą również spełniać określone kryteria higieniczne, ponieważ w przypadku domu pasywnego wykluczone jest występowanie kondensacji pary wodnej, pleśni czy przeciągów w sąsiedztwie okna.

Znak jakości, nadawany w oparciu o najbardziej rygorystyczne na świecie kryteria w zakresie efektywności energetycznej i komfortu, jest coraz bardziej pożądany na rynku międzynarodowym, ponieważ w wielu krajach rośnie wyczulenie na kwestie zrównoważonego budownictwa.

Znak Instytutu Budownictwa Pasywnego jest równoznaczny z doskonałą jakością i wyznacza najwyższe standardy komponentów, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniają się one do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania domów pasywnych. Certyfikacja okien, jako „spełniających kryteria budownictwa pasywnego”, wskazuje najlepsze, dostępne obecnie rozwiązania okien energooszczędnych.

Certyfikowana jakość

Poprzez certyfikację komponentów wspieramy producentów w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów o najwyższej efektywności energetycznej. Każdy z nich aktywnie przyczynia się do ochrony klimatu – mówi dr Benjamin Krick, dyrektor zarządzający Instytutu Budownictwa Pasywnego i szef grupy roboczej ds. certyfikacji komponentów.

Dzięki wysokim standardom jakościowym certyfikacja domów pasywnych znacznie przyspieszyła również rozwój wysokiej jakości okien i energooszczędnych elementów elewacji. W międzyczasie „okna spełniające kryteria budownictwa pasywnego” stały się standardem również w wielu budynkach, które nie mają certyfikacji domu pasywnego.

Certyfikat Instytutu Budownictwa pasywnego przyznano obecnie około 285 oknom, przeszkleniom stałym i drzwiom przesuwnym;

75 procent z nich korzysta z systemu SWISSPACER – podkreśla

Karl-Theo Roes, dyrektor ds. rozwoju rynku w SWISSPACER. – Biorąc pod uwagę 38 certyfikowanych systemów fasad, ramki SWISSPACER wykorzystano w 35 z nich, czyli w ponad 90 procentach. W przypadku drzwi przesuwnych ramki dystansowe SWISSPACER znalazły zastosowanie w 8 spośród 10 certyfikowanych modeli, w przypadku okien – w 211 z 274.

Ten, kto decyduje się na wybór wysokoefektywnych przeszkleń do swojego budynku oraz na elementy z certyfikatem budownictwa pasywnego, najprawdopodobniej wybierze więc rozwiązania SWISSPACER.

Baza danych komponentów PHI wraz z wszystkimi certyfikowanymi produktami jest dostępna online pod adresem: https://database.passivehouse.com/de/components/

1