Stal nie będzie tańsza

Autor: |Data publikacji:

Tomasz Mirski, szef giełdowego MFO, lidera segmentu wzmocnień stalowych do okien, podzielił się we wrześniowym raporcie swoją oceną rynku stali dla budownictwa. Deficyt wyrobów stalowych ocenił jako korzystny czynnik dla działalności jego przedsiębiorstwa, o czym świadczą wyniki po dwóch i trzech kwartałach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zdaniem prezesa Mirskiego nie należy się spodziewać się w najbliższym okresie spadków cen w tym segmencie. A oto co napisał:

Stal stała się surowcem deficytowym w Europie. Huty europejskie przez ostanie lata wygaszały piece i ograniczały produkcję. Chiny ze względu na wysoki popyt wewnętrzny wstrzymały eksport stali do Europy. Dodatkowo UE nie wydała nowych kontyngentów na import i utrzymała cła. Popyt na stal wzrósł znacząco w sektorze budownictwa ale także w sektorze automotive. Wysoki popyt i deficytowa podaż wykreowały historycznie najdynamiczniej rosnące i najwyższe ceny stali.

Wysokie ceny i braki surowca spowodowały kłopoty zakupowe części producentów (niewystarczające limity kredytowe i ubezpieczeniowe; selektywny dobór klientów przez huty – redukcja dostaw do niepewnych płatników i mniejszych klientów) co dodatkowo poprawiło naszą silną pozycję rynkową. Przełożyło się to na możliwość zrealizowania wyższych od planowanych wolumenów sprzedaży. (…)

Wysokie ceny stali powinny w najbliższym okresie utrzymywać się ze względu na niespadający popyt, brak nowych kontyngentów importowych, cła importowe w UE oraz wprowadzone przez Chiny i Rosję cła eksportowe, a także ze względu na wysokie koszty produkcji stali w Europie, takie jak wysokie i stale rosnące ceny energii, rosnące płace czy rosnące koszty emisji CO2.

Opinia szefa MFO jest bliska prognozom szefów firm z innych segmentów (pvc, aluminium, drewno) i można ją uznać za wiarygodną w kontekście pierwszych kwartałów przyszłego roku. Czy jest jednak szansa na zmianę, na powrót do normalności?  Kiedy można się spodziewać stabilizacji dostaw na rynkach surowcowych i jakie ich ceny będą wówczas dominować? O tym rozmawiać będziemy na rozpoczynającym się w tym tygodniu (16-17 listopada) Ogólnopolskim Forum Stolarki, które organizowane jest w formacie on-line. Zachęcamy do zarejestrowana się na OFS i wzięcia udziału w gorących zapewne dyskusjach branżowych.