Środowisko rosnących cen

Red.: |Data publikacji:

Łukasz Fojt, prezes zarządu Pozbudu, wypowiedział się na łamach Pulsu Biznesu, mówiąc o celach spółki na ten sezon i trudnościach na jakie napotyka ona w obecnym sezonie. Zdaniem Fojta ceny stolarki wzrosły w tym roku o 10 proc., co wynika głównie z podwyżek cen na komponenty do produkcji, także na drewno.

Naszym celem jest wzrost skali szybszy niż wzrost rynku, dlatego chcielibyśmy zwiększyć sprzedaż stolarki w tym roku o przynajmniej połowę. Zachowanie rynku jest zależne przede wszystkim od tempa wzrostu inwestycji budowlanych w Polsce zarówno na rynku deweloperskim, jak również na rynku realizacji indywidualnych oraz od wzrostu cen. (..) Największą pozycją w naszych kalkulacjach jest koszt materiałów i surowców (drewno, pakiety szybowe, okucia, lakiery), które stanowią blisko połowę wartości całego zamówienia. Dlatego też przewidujemy, że do końca roku możemy funkcjonować w środowisku rosnących cen stolarki otworowej.

Jedną z niewiadomych są ceny drewna, z którego Pozbud wykonuje ramy dla okien i drzwi. Zdaniem prezesa Fojta jego średnie ceny mogą być w tym roku średnio o 40 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Z tego wynika szczególna troska o bieżące monitorowanie kosztów produkcji w firmie. O planach Pozbudu na ten rok i kolejne lata przeczytać będzie można w lipcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe, gdzie opublikoana zostanie rozmowa z szefem tej firmy. Zachęcamy do lektury. Miesięcznik dostępny jest w prenumeracie.

1