Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Silne wzmocnienie termiki drzwi CAL certyfikowane w Niemczech

Red.: |Data publikacji:

Produkty polskiej marki CAL prawdziwe drzwi ponownie certyfikowany przez Passive House Institute w niemieckim Darmstadt. Czym się charakteryzują?

CAL certyfikat

Szczelny, dobrze zaizolowany dom, z dobrą wentylacją mechaniczną, to nie tylko realne oszczędności na ogrzewaniu. To także szacunek wobec Ziemi i klimatu. I wreszcie – to dbałość o własne zdrowie, gdyż taki dom skutecznie zapewnia dobry mikroklimat wewnątrz, nawet w okresie grzewczym, gdy jakość powietrza w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zatem chcesz mieć w domu powietrze czystsze niż na podwórku u sąsiada, który pali węglem – zadbaj o drzwi i okna.

Prawdziwe drzwi marki CAL to pierwsze polskie drzwi zewnętrzne certyfikowane przez Passive House Institute w niemieckim Darmstadt w zestawie z naświetlami. To potwierdza ich szczelność i ciepło, czyli właściwości ekologiczne i prozdrowotne!

– Nasze drzwi są nie tylko piękne, ale też trwałe, ciepłe i szczelne. Potwierdzają to badania w komorze klimatycznej. M.in. na ich podstawie dla miłośników jeszcze cieplejszych i szczelniejszych drzwi, wprowadziliśmy na rynek standard Certified Passive House Component (standard CPH Component) – tłumaczy Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL.

– Certyfikat jest znany i akceptowany nie tylko w Europie, ale również poza nią. Drzwi zewnętrzne CAL, potwierdzone certyfikatem PHI, wskazują obecnie najlepsze rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej – dodaje Czesław Suski, Dyrektor ds. Sprzedaży CAL.

Drzwi, które spełniają najwyższe wymagania

Ponieważ w domach pasywnych dąży się do eliminowania oddzielnych systemów grzewczych, wszystkie stosowane w nich elementy muszą spełnić wysokie wymagania. Im zimniejszy klimat, tym są one wyższe. Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego wyodrębnił regiony geograficzne o podobnych warunkach klimatycznych i zdefiniował kryteria certyfikacji. Drzwi CAL zostały przebadane w klasie: Umiarkowanie Chłodnej (COOL), która pokrywa większość Europy a nawet Kanady.

próg10a calW strefie tej, aby zapobiec przemarzaniu i stratom ciepła w budynku, współczynnik izolacyjności cieplnej drzwi Ud nie może przekraczać wartości krytycznej dla klimatu chłodnego, czyli 0,80 W/m2K. W kontekście strat ciepła istotny jest również sposób montażu. Z tego powodu zdefiniowano współczynnik Ud = 0,85 W/m2K dla drzwi wraz z montażem. Instytut w Darmstadt bada drzwi zarówno samodzielne jak i z montażem w trzech rodzajach ścian.

W przypadku doboru  elementów budynku o zbyt niskich parametrach, na ich najzimniejszych częściach może kondensować się wilgoć tworząc warunki korzystne do rozwoju pleśni. Wyznaczano więc kryterium higieniczne, określające najniższą dopuszczalną temperaturę, przy której nie następuje jeszcze kondensacja. – Wartość współczynnika temperaturowego FRsi=0,25m2K ma być wyższa niż 0,7. Kryteria certyfikatu dopuszczają, że dla progu wartość ta może nie być osiągnięta. – W drzwiach CAL próg nie jest miejscem krytycznym, co jest ewenementem w skali całej bazy Instytutu w Darmstadt. We współpracy z CAL prawdziwe drzwi został zaprojektowany próg, który jako jedyny aluminiowy ma profil poprawiający izolacyjność cieplną całych drzwi w części dolnej skrzydła – tłumaczy Czesław Suski.

Jak restrykcyjne były normy?

CAL certyfikat Passive House

Aby uzyskać certyfikat musieliśmy sprawdzić, jak nasze drzwi zachowują się między różnymi klimatami wg normy EN 12219. W efekcie uzyskały 3 najwyższą klasę dla klimatów c, d, e. W tym badaniu drzwi były poddane działaniu skrajnie różnych temperatur i wilgotności powietrza (z jednej strony drzwi była temp. +23°C z drugiej zaś było -15°C). Przy tak skrajnych warunkach skrzydło nie mogło wygiąć się i zwichrować więcej niż o 2 mm. Dodatkowo drzwi poddano badaniu na przepuszczalność powietrza, gdzie uzyskały odpowiednio 3. i najwyższą 4. klasę szczelności odpowiednio drzwi niezaryglowanych i zaryglowanych – wyjaśnia Marcin Olszewski, główny technolog Drzwi CAL.

Restrykcyjnie badany w Niemczech w oparciu o parametry każdego komponentu współczynnik przenikalności cieplnej drzwi wyniósł odpowiednio dla drzwi pojedynczych 0,7 W/m2K oraz dla zestawu drzwiowego z naświetlami 0,68 W/m2K.

Co z tego wynika?

Wysoka wydajność energetyczna ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego. W przypadku Klienta czy projektanta nie jest łatwo jednoznacznie określić odpowiednie wartości cieplne produktów wchodzących w skład całego systemu. Doświadczenia z początkowymi projektami domu pasywnego skłoniły Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, do sformułowania zorientowanych na praktykę, łatwych do sprawdzenia i możliwych do ustalenia kryteriów, które muszą spełniać produkty odpowiednie do prawdziwego Domu Pasywnego.

Passive House Institute

Instytut Budownictwa Pasywnego został utworzony w 1996 roku w Niemczech przez Dr Wolfganga Feista. Jest liderem w rozwoju koncepcji budowy budynków o wysokiej efektywności energetycznej. Swoją siedzibę ma w Darmstadt. Od lat tworzy międzynarodową bazę komponentów do domów pasywnych.

CAL tworzy doświadczony zespół specjalistów i pasjonatów, którzy znają się na drewnie. Na polskim rynku istnieje od 1985 roku jako firma rodzinna z polskim kapitałem. Produkuje klasyczne i nowoczesne drzwi drewniane oraz alu-drewniane (drewniano-aluminiowe). W swojej ofercie proponuje rozwiązania standardowe, jak i modele realizowane w oparciu o indywidualne projekty. W działaniach krzewi rodzinność, ducha równych praw, wolność i odpowiedzialność.

Link do certyfikatu

1