Siła sektora remontów

Red.: |Data publikacji:

Właśnie dotarło do mnie pocztą najnowsze wydanie gazety firmowej jednego z systemodawców pvc, w którym firma informuje o różnych swoich produktach. Moją uwagę zwrócił ciekawie zapowiadający się artykuł pt. „Budownictwo mieszkaniowe – nowe czy remontowe? Gdzie tkwi prawdziwa siła sektora?”, autorstwa agencji badawczej ze środkowej Polski. Swego czasu agencja ta zasłynęła odważnymi, acz kontrowersyjnymi wyliczeniami dotyczącymi stolarki, z tym większą uwagą podjąłem tę lekturę…

logo producent okien
Logo jednego z producentów okien także sugerowało okna dla domów i mieszkań.

Po przebrnięciu przez przepisane z GUS-u dane na temat liczby mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń (za 10 miesięcy!), dotarłem wreszcie do fragmentu o remontach. I cóż mogłem się dowiedzieć? Otóż, że „siła rynku mieszkaniowego nie tkwi jedynie w nowym budownictwie mieszkaniowym, ale również w remontowanym”. I dalej, zdaniem autorki tekstu, „aż 71,7 proc. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont* lub wykończenie mieszkania/domu w latach 2018-2019”, aczkolwiek uczciwie ona przyznaje, że ten „remont” może polegać jedynie na pomalowaniu ściany. A na zakończenie, że „rynek remontowy ma ogromny potencjał do wykorzystania i jego rola będzie rosła z roku na rok”. Koniec, kropka.

Jak dużo okien w remontach?

Nie dowiedziałem się, wbrew tytułowej zapowiedzi, gdzie tkwi prawdziwa siła sektora budownictwa mieszkaniowego. Bo tak licząc „na wprost”, jeśli w ub. roku oddano do użytku 185 tysięcy mieszkań, a w każdym z nich zamontowano (średnio!) po 7 okien, to liczba okien zamontowanych w nowych mieszkaniach wyniosła ok. 1,3 mln sztuk. Wszystkich okien sprzedanych w Polsce w ub. roku było ok. 7,5 mln sztuk, co oznacza, że ¾ wszystkich okien zamontowano poza nowym budownictwem mieszkaniowym. A jeśli tak, to po co stawiać pytanie „gdzie tkwi prawdziwa siła?”. To widać przecież gołym okiem i do tego żadne wydumane analizy nie są potrzebne… Szczególnie takie, które na tytułowe pytania nie odpowiadają.

A swoją drogą, jeśli rynek wymian absorbuje już od lat ¾ sprzedanych w Polsce okien, to w jaki sposób „jego rola będzie rosła z roku na rok?”. Ciekawe, ale i na to pytanie nie znalazłem tam odpowiedzi. Straciłem czas, bo w kwestii AKTUALNYCH liczb mogłem sięgnąć po prostu do źródła, czyli GUS.

*Według najnowszych badań wiodącej agencji badawczej branży stolarki, w latach 2017-2018 zaledwie 45 proc. właścicieli domów w Polsce podjęło prace remontowe, a wśród właścicieli mieszkań było to 53 proc. 

1