Quantum Glass nadchodzi…

Autor: |Data publikacji:

Dawid Cycoń, prezes giełdowej spółki ML System, podzielił się w raporcie kwartalnym swoją oceną rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce. Podzielił się również sukcesami we wdrażaniu szkła Quantum Glass, tak bardzo oczekiwanego przez branżę stolarki:

Dawid Cycoń, prezes ML System, prezentuje szkło fotowoltaiczne.

W pierwszej połowie 2021 r. planujemy wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generująca energię elektryczną. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane. Wykonaliśmy też kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu.

– powiedział prezes Cycoń, a następnie podzielił się swoją prognozą –

Bieżący rok jest czasem rozwoju klasycznych instalacji fotowoltaicznych w kraju. Spodziewamy się dalszego systematycznego wzrostu w tym obszarze w kolejnych latach, wynikającego z podwyżek cen energii oraz planowanego wprowadzenia opłaty mocowej. Powyższe czynniki spowodują szybszy zwrot z instalacji klasycznych, bez względu na formę i wielkość systemów wsparcia. Rynek BIPV będzie z kolei napędzany nowymi zaostrzonymi kryteriami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawarte w nim wskaźniki dotyczące zapotrzebowania budynków na energię pierwotną będę niezwykle trudne do spełnienia bez powszechnego zastosowania systemów BIPV – fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem.

A jeśli „zintegrowanej z budownictwem”, to i zintegrowanej ze szklanymi produktami stolarki budowlanej. Z ogromnym zainteresowaniem oczekiwać będziemy kolejnych wieści z podrzeszowskiego Zaczernia, bo Quantum Glass, jak mało który w ostatnich latach komponent okien i fasad, zdecydowanie zrewolucjonizować może branżę stolarki, dać jej nowe kompetencje. Fotowoltaika w szkle przeziernym ma szansę wprowadzić stolarkę w świat nowoczesnych technologii budowlanych. Warto się do tego dobrze przygotować.