Prognozy są optymistyczne

Red.: |Data publikacji:

Grzegorz Białczak, wiceprezes PORTA KMI POland, wypowiedział się na łamach branżowej Gazety Przemysłu Drzewnego o perspektywach roku 2022 dla budownictwa i segmentu drzwi. Ciekawy artykuł o stanie rynku stolarki i szansach jego rozwoju w najbliższych latach, powstał na bazie wystąpienia analityków CAB na jesiennym Ogólnopolskim Forum Stolarki. A oto, co o tych perspektywach mówi Grzegorz Białczak:

Grzegorz Białczak, Porta KMI

Aktualna sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i choć planowane są wzrosty, należy umiejętnie podejmować kluczowe decyzje. To nie tylko reagowanie na bieżącą sytuację, ale wykorzystywanie jej na potrzeby projektów uruchamianych w perspektywie kilkuletniej. Prognozy rynku budowlanego są jednak bardzo optymistyczne, co przekłada się na bardzo dobre prognozy dla sprzedaży stolarki drzwiowej. Tylko w lipcu rozpoczęto niemal 26 tys. inwestycji mieszkaniowych, co stanowi prawie 20-proc. wzrost w stosunku do lipca ubiegłego roku. Zanotowano również wzrost liczby rozpoczętych budów w I półroczu 2021 roku -jest ona wyższa o 40 proc. od analogicznego okresu w 2020 roku. Dobrze wyglądają również plany inwestycyjne Polaków – wskazuje na to wzrost wydanych pozwoleń na budowę – od początku 2021 roku wydano ich o ok. 35 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Podzielamy optymizm pana prezesa. Bardzo dobre wskaźniki dla nowego budownictwa mieszkaniowego nie wyczerpują jednak możliwości, gdyż także w Polsce większość okien i drzwi sprzedaje się na rynku remontowym. Koniunktura na nim zależy w dużym stopniu od optymizmu konsumenckiego i chęci konsumentów do podejmowania większych wydatków. Obecnie jest w gospodarce i ekonomii krajowej wiele czynników, które ten optymizm mogą hamować. Patrząc więc na nowe budownictwo nie powinniśmy stracić z oczu tych, którzy zechcą jednak podjąć remonty. To ważna grupa dla całej naszej branży, także dla segmentu drzwi.

1