Z pewnością można przyjąć, że dzisiaj okna na profilach o właściwościach energooszczędnych stają się standardem. Wybór jest przy tym bardzo duży.
Jako materiał do budowy ram okiennych służą elementy z PCW, drewna oraz aluminium. Dostępne są również kompozytowe, zawierające włókna szklane, lecz jest to margines oferty.
Ciepłe okna z PCW
Szersze profile lepiej zabezpieczają przed ucieczką ciepła i pozwalają na zastosowanie w oknach energooszczędnych nie tylko dwóch, ale i trzech szyb. Ponadto im więcej komór w zespoleniu, tym jest ono szersze i cięższe, a profile – te z PCW – stawałyby się nieodporne na odkształcenia. Tak się jednak nie dzieje dlatego, że dzięki powiększeniu szerokości elementów, zwiększa się komora środkowa. W niej zaś umieszczone jest wzmocnienie, które w tym przypadku może mieć lepszą statykę. Tak więc duża oferta energooszczędnych okien tworzywowych obejmuje te o ramach ponad 80 mm (standardem są profile o głębokości zabudowy ok 70 mm).
Jeśli chodzi o liczbę komór w profilu, to błędne jest założenie, że im jest ich więcej, tym ramy będą cieplejsze. Duże znaczenie ma umieszczanie wewnątrz nich materiału izolacyjnego i takie rozwiązania ma w swoich ofertach coraz więcej systemodawców. Liczy się również kształt komór, które obecnie są nie tylko prostokątne, ale też o nieregularnych kształtach, ustalanych na podstawie badań wytrzymałościowych i termicznych.
Aluminium z izolacją termiczną
Jeśli chodzi o aluminium, to do budowy okien i drzwi tzw. ciepłych stosowane są wyłącznie profile trzykomorowe. Również w tym przypadku elementy są szersze, co umożliwia osiągnięcie korzystniejszego współczynnika izolacyjności termicznej.
Komora wewnętrzna powstaje w wyniku połączenia dwóch zewnętrznych i to właśnie w niej jest umieszczane ocieplenie. Stanowią je przekładki z różnych materiałów i o różnym kształcie. Często są to profilowane wkłady w kształcie litery Ω, inne mogą mieć przekrój kwadratu bądź koła. Jeśli chodzi o materiał, to stosuje się m.in. poliamid wzmocniony włóknami szklanymi, który jednocześnie zwiększa statykę kształtowników. To w zupełności wystarcza do tego, aby stolarka miała cechy energooszczędnej. O tym zaś, jak skuteczne są takie rozwiązania świadczy przykład: przy głębokości konstrukcyjnej profilu aluminiowej ościeżnicy 102 mm i skrzydła 111 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,9 W/m2K i mniej.
Przy tym budowa profili używanych do konstruowania okien i drzwi z aluminium jest taka sama; wszyscy systemodawcy oferują dużą gamę systemów okienno-drzwiowych.
Energooszczędne profile drewniane
Wypada napisać również o oknach drewnianych, które także produkowane są jako energooszczędne oraz pasywne. W ofercie producentów – oprócz standardowych z współczynnikiem Uw = 0,9 W/m2K – bez trudu znajdzie się takie, dla których wynosi on np. 0,8 W/m2K. Oczywiście pamiętać należy, że ta wartość jest w dużym stopniu zależna nie od ramy, lecz szyby zespolonej.
Ciepłe okna oparte są na profilach z drewna sosnowego, modrzewiowego, meranti lub dębu. W tych energooszczędnych rama skrzydła i ościeżnicy może mieć grubość 80 mm, ale też powyżej 90 mm. Elementy są stabilne wymiarowo i nie odkształcają się. Jest to możliwe dzięki stosowaniu do produkcji stolarki kantówki z odpowiednio wysuszonego drewna, klejonej z trzech lub czterech warstw drewna o naprzemiennym układzie słojów.
Dostępne są również okna w wersji drewniano-aluminiowej. W tym przypadku część ramy i skrzydła znajdująca się po zewnętrznej stronie budynku jest osłonięta aluminiową nakładką, która chroni drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W takich oknach nie trzeba odnawiać zewnętrznej powłoki lakierniczej, a ich parametry są takie same (lub dzięki nakładce lepsze) jak tych tylko z drewna.