Profile aluminiowe zimne

Red.: |Data publikacji:

Można odnieść wrażenie, że w Polsce dostrzega się przede wszystkim ciepłe profile. Z pewnością wpływ ma na to klimat, który nie rozpieszcza. Nie znaczy to jednak, że tych bez izolacji nie ma.

Konstrukcje aluminiowe przygotowuje się z profili tłoczonych na zimno i łączonych w narożach poprzez zagniatanie, albo skręcanie. Komory powietrzne powstałe w wyniku połączenia kształtowników są uszczelniane uszczelkami z kauczuku syntetycznego EPDM. Tak samo produkuje się zarówno profile zimne, jak i ciepłe, we wnętrzu których znajduje się izolacja termiczna.

Baza dla konstrukcji

Zazwyczaj zimne profile mogą być wykorzystywane z innymi systemami danego producenta – najczęściej okienno-drzwiowymi. Wspólne są np. okucia, listwy przyszybowe czy łączniki narożne. Obecnie powszechnie są stosowane: rowek okuciowy tzw. euro, który umożliwia korzystanie z wielu akcesoriów, a także zawiasy wrębowe.

fot.: Yawal

Aluminiowe ramy mogą być łączone pod kątem prostym, ale także zbudowane z profili kątowych umożliwiających wykonywanie konstrukcji o nachylonych płaszczyznach. Ramy mogą być wypełnione szkłem pojedynczym lub zespolonym, z dowolnymi rodzajami szyb, a także materiałami nieprzeziernymi. Są to m.in. pełne panele aluminiowe, wypełnienia typu sandwich, płyty gipsowo-kartonowe, poliwęglanowe, a także np. płyty meblowe. Grubość wypełnienia jest określona dla każdego systemu oddzielnie i uzależniona od głębokości konstrukcyjnej profilu, jednak w wielu przypadkach maksymalna wynosi około 25 – 40 mm.

Szyby są montowane we wrębach skrzydeł za pomocą listew przyszybowych z aluminium i uszczelniane wciskanymi uszczelkami z EPDM. Nieprzezierne płyty mogą zakrywać konstrukcję ramy, wówczas płaszczyzna np. drzwi jest całkowicie zrównana z ościeżnicą. W drugim rozwiązaniu wypełnienie jest montowane wewnątrz ramy, na zasadzie kasetonu.

Drzwi z zimnych profili mogą być jedno- czy wieloskrzydłowe, w tym składane, harmonijkowe, rozwierane, przesuwne, wahadłowe, podwieszane, jak też przymykowe, nakładkowe, z progiem lub bez. Do poruszania skrzydłami służą zawiasy, albo wózki jezdne na konstrukcji przymocowanej do górnej belki skrzydła i toru jezdnego w ościeżnicy. Stosuje się także samozamykacze czy napędy.

Nieizolowana ślusarka może być dymoszczelna.

Wzornictwo zimnych profili

Największa jest oferta profili anodowanych na kolor aluminium, lecz możliwości jest więcej. Nawet anody dostępne są w różnych barwach, w tym: oliwkowej, szampańskiej, złotej i starego złota oraz brązowej. Większość tych powłok spełnia obecnie wymogi Qualanod. Anodowane profile są bardzo trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne.

fot.: Ponzio

Oprócz anodowania dostępne jest lakierowanie proszkowe farbami poliestrowymi, spełniające z kolei wymogi Qualicoat. Do wyboru jest większość kolorów z palety RAL. Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna. Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych: w innym kolorze na zewnątrz, innym wewnątrz pomieszczenia. Tak wykończone kształtowniki są bardziej niż anodowane odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie. Zresztą oba wykończenia są odporne na zarysowania.

Profile zimne, tak jak i ciepłe, można również oklejać foliami dekoracyjnymi, lecz takie wykończenia są głównie zarezerwowane dla izolowanych okien i drzwi.

Hanna Czerska

1