Można odnieść wrażenie, że w Polsce dostrzega się przede wszystkim ciepłe profile. Z pewnością wpływ ma na to klimat, który nie rozpieszcza. Nie znaczy to jednak, że tych bez izolacji nie ma.
Konstrukcje aluminiowe przygotowuje się z profili tłoczonych na zimno i łączonych w narożach poprzez zagniatanie, albo skręcanie. Komory powietrzne powstałe w wyniku połączenia kształtowników są uszczelniane uszczelkami z kauczuku syntetycznego EPDM. Tak samo produkuje się zarówno profile zimne, jak i ciepłe, we wnętrzu których znajduje się izolacja termiczna.
Baza dla konstrukcji
Zazwyczaj zimne profile mogą być wykorzystywane z innymi systemami danego producenta – najczęściej okienno-drzwiowymi. Wspólne są np. okucia, listwy przyszybowe czy łączniki narożne. Obecnie powszechnie są stosowane: rowek okuciowy tzw. euro, który umożliwia korzystanie z wielu akcesoriów, a także zawiasy wrębowe.
Aluminiowe ramy mogą być łączone pod kątem prostym, ale także zbudowane z profili kątowych umożliwiających wykonywanie konstrukcji o nachylonych płaszczyznach. Ramy mogą być wypełnione szkłem pojedynczym lub zespolonym, z dowolnymi rodzajami szyb, a także materiałami nieprzeziernymi. Są to m.in. pełne panele aluminiowe, wypełnienia typu sandwich, płyty gipsowo-kartonowe, poliwęglanowe, a także np. płyty meblowe. Grubość wypełnienia jest określona dla każdego systemu oddzielnie i uzależniona od głębokości konstrukcyjnej profilu, jednak w wielu przypadkach maksymalna wynosi około 25 – 40 mm.
Szyby są montowane we wrębach skrzydeł za pomocą listew przyszybowych z aluminium i uszczelniane wciskanymi uszczelkami z EPDM. Nieprzezierne płyty mogą zakrywać konstrukcję ramy, wówczas płaszczyzna np. drzwi jest całkowicie zrównana z ościeżnicą. W drugim rozwiązaniu wypełnienie jest montowane wewnątrz ramy, na zasadzie kasetonu.
Drzwi z zimnych profili mogą być jedno- czy wieloskrzydłowe, w tym składane, harmonijkowe, rozwierane, przesuwne, wahadłowe, podwieszane, jak też przymykowe, nakładkowe, z progiem lub bez. Do poruszania skrzydłami służą zawiasy, albo wózki jezdne na konstrukcji przymocowanej do górnej belki skrzydła i toru jezdnego w ościeżnicy. Stosuje się także samozamykacze czy napędy.
Nieizolowana ślusarka może być dymoszczelna.
Wzornictwo zimnych profili
Największa jest oferta profili anodowanych na kolor aluminium, lecz możliwości jest więcej. Nawet anody dostępne są w różnych barwach, w tym: oliwkowej, szampańskiej, złotej i starego złota oraz brązowej. Większość tych powłok spełnia obecnie wymogi Qualanod. Anodowane profile są bardzo trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne.
Oprócz anodowania dostępne jest lakierowanie proszkowe farbami poliestrowymi, spełniające z kolei wymogi Qualicoat. Do wyboru jest większość kolorów z palety RAL. Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna. Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych: w innym kolorze na zewnątrz, innym wewnątrz pomieszczenia. Tak wykończone kształtowniki są bardziej niż anodowane odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie. Zresztą oba wykończenia są odporne na zarysowania.
Profile zimne, tak jak i ciepłe, można również oklejać foliami dekoracyjnymi, lecz takie wykończenia są głównie zarezerwowane dla izolowanych okien i drzwi.
Hanna Czerska