Produkcja okien w Polsce wzrosła, nie zmalała

Red.: |Data publikacji:

Szef Rady Nadzorczej i właściciel PressGlassu, Arkadiusz Muś, zamieścił na Twitterze wpis informujący, że polski rynek okien spadł o ok. 70 proc. Przyczynę tego widzi w braku środków z Krajowego Programu Odbudowy, za co wini z kolei premiera Morawieckiego.

70-procentowy spadek produkcji okien w Polsce byłby katastrofą dla tego segmentu rynku. Choć widzimy pewne spowolnienie w ilości realizowanych zamówień na okna to za wcześnie jeszcze mówić o załamaniu. Według najnowszego biuletynu statystycznego CAB, po pierwszych 6 miesiącach tego roku produkcja okien w Polsce WZROSŁA o ponad 5 proc. Wcześniejszy raport CAB-u pt. Rynek okien w Polsce zakładał prognozę dwucyfrowego spadku produkcji w II półroczu, ale w żadnym przypadku nie można mówić o wartościach 70-procentowych. Potwierdzają to również inni menedżerowie branży stolarki, których wypowiedzi publikujemy na łamach miesięcznika Forum Branżowe. Ale to już choćby z tego względu, że za połowę sprzedaży polskich okien odpowiada eksport do krajów UE, gdzie popyt podtrzymywany jest wciąż przez krajowe programy termomodernizacji. Same tylko Niemcy przeznaczyły na te cele ponad 50 mld euro.

Na rynku krajowym natomiast popyt na stolarkę spada w okresie wakacyjnym już dość tradycyjnie od kilku lat. Rośnie potem w zamian zapotrzebowanie w okresie jesiennym. Nie spadnie w tym roku zapewne ilość zamówień ze strony developerów, gdyż rozpoczęli oni w tym sezonie więcej budów niż rok temu. Wstrzymywać się mogą inwestorzy indywidualni, o ile nie mają stosownych klauzul w swoich umowach kredytowych. Ale i tak nowe budownictwo mieszkaniowe odpowiada łącznie za nie więcej niż 20 proc. sprzedawanych w Polsce okien i drzwi. Decyduje tu rynek remontowy. I rację ma prezes Muś, że polski rząd nie otrzymał jeszcze środków unijnych z KPO, ale przecież ten sam rząd przeznaczył już ponad 100 mld zł na program Czyste Powietrze. A to jest przecież program wspierający obecnie m.in. wymianę okien w starych budynkach. Pieniądze więc są tylko my, jako branża, nie potrafimy z nich korzystać. Na szczęście już wkrótce zaczniemy się tego uczyć.


Bardzo celną ripostę na zbyt katastroficzną wizję prezesa Musia dał natomiast inny twitterowicz, @zbigius, pisząc o braku środków z KPO:„A wcześniej były i dzięki temu rynek okien mógł się rozwijać w tempie rozszerzania się naszej galaktyki ?”. I oczywiście, że @zbigius ma rację. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że skoro segment stolarki rozwijał się doskonale pomimo braków tych środków, to jak bardzo powinien się rozwijać, kiedy te środki są już dostępne? Jeśli sami się za to nie weźmiemy, to i Morawiecki tu już nie pomoże..

1