Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawiał z nami niedawno o wprowadzonym 3 stycznia mechanizmie 100-procentowej dotacji do wymiany okien i drzwi w programie Czyste Powietrze. Teraz ujawnił PAP, że trwają pracę, aby wykonawca mógł otrzymać te pieniądze jeszcze przed wykonaniem prac.
Jedną ze zmian, jaka została wprowadzona w programie w połowie lipca 2022 r., była możliwość skorzystania z prefinansowania inwestycji termomodernizacyjnej i wymiany „kopciucha”. Jeszcze przed rozpoczęciem remontu można otrzymać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji. Pozostałe 50 proc. wypłacane jest po zakończeniu inwestycji. Te pieniądze trafiają do wykonawcy robót, który posiada podpisaną umowę z beneficjentem programu na realizację zadania. Z prefinansowania mogą skorzystać osoby kwalifikujące się do podwyższonego i najwyższego dofinansowania.
Pod szczególnym nadzorem mamy osoby z najniższym pułapem dochodowym, osoby wykluczone energetycznie, generalnie kwalifikujące się do najwyższego dofinansowania. To do nich chcemy skierować ofertę 100 proc. prefinansowania wydatków ponoszonych na inwestycję termomodernizacyjną wraz z wymianą źródła ciepła. To się wydaje bardzo trudne, ale nie niemożliwe i będziemy nad tym pracowali w 2023 r.
To kolejna, rewolucyjna zmiana w programie, gdyż w przypadku osób mniej zamożnych dylematem przy wymianie okien i ociepleniu budynku był moment zapłaty za te prace. Wykonawca dostawał dotychczas 50 proc. należności przed wykonaniem wymiany okien, a na pozostałą część należności musiał czekać do 30 dni po wykonaniu całości prac. Rozwiązanie z przedpłatą 100 proc. rozwiązuje ten dylemat i spowoduje, że dotację na wykonanie m.in. wymiany okien i drzwi wykonawca otrzyma jeszcze przed odbiorem stolarki od producenta. O tych i podobnych zagadnieniach związanych z pozyskiwaniem dotacji dla klientów mówić będą specjaliści na kursach organizowanych przez Koalicję Termomodernizacji. Zachęcamy do udziału.