Polacy stawiają na stolarkę przeciwwłamaniową

Red.: |Data publikacji:

Najnowsze badanie portalu Oferteo.pl pokazuje, że coraz więcej Polaków zabezpiecza swoje domy przed włamaniem. Sposobem na to jest już nie tylko zamontowanie systemu alarmowego, ale niemal na równi z nim, zamontowanie drzwi i okien o podwyższonej odporności na włamanie (POW).

Portal Oferteo.pl, kontaktujący inwestorów z ekipami wykonawczymi, przeprowadził ankietę wśród inwestorów, którzy w minionym roku wybudowali dom. Zapytał ich m.in. o to, czy zabezpieczyli swój dom przed włamaniem. Aż 68 proc. inwestorów potwierdziło, że zastosowało jakieś zabezpieczenia. O ile jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszym sposobem zabezpieczenia było zamontowanie alarmu, o tyle dzisiaj niemal dorównuje mu już wbudowanie drzwi lub okien POW. Na alarmy wskazało 70 proc. inwestorów, a na okna i drzwi 68 proc. Jest to wyraźny dowód na to, że w ciągu ostatnich lat wzrosła świadomość budujących, że alarm nie chroni przed włamaniem, a jedynie informuje o próbie włamania. Realną barierę dla włamywacza stanowią tzw. „antywłamaniowe” okna, drzwi i rolety. Taki komunikat stał w centrum 3-letniej kampanii Domu Bezpiecznego i z pewnością przyczynił się do zbudowania takiej świadomości wśród polskich inwestorów.

Ankieterzy Oferteo.pl zapytali również o stosowanie w nowo wybudowanych domach rozwiązań smart home. I tutaj aż 32 proc. inwestorów potwierdziło, że wyposażyło swoje budynki w takie urządzenia, a w przypadku 13 proc. z nich były to systemy powiadamiania o próbie włamania czyli tzw. alarmy. Dużą popularnością wśród polskich inwestorów cieszyły się również kamery monitoringu, domofony oraz bramy garażowe.

– Rozwiązania inteligentnego domu to nie tylko ciekawe gadżety ułatwiające życie. Są wśród nich również urządzenia zaprojektowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo i pomóc w ochronie domów. Z roku na rok coraz więcej Polaków jest tego świadomych, co widać poprzez rosnące zainteresowanie takimi typami produktów jak inteligentne kamery czy alarmy. Użytkownicy wiedzą, że ze spokojem mogą opuścić swój dom, bo zainstalowane urządzenia będą go chronić przed intruzami. Możliwość zdalnego podglądu obrazu z kamery na żywo czy system inteligentnego rozpoznawania twarzy to przyszłość zabezpieczeń domu – mówi Fred Potter, założyciel firmy Netatmo – producenta urządzeń smart home.

Więcej o bezpieczeństwie i zabezpieczeniach przeciwwłamaniowych znaleźć można na stronie Domu Bezpiecznego.

1