Pobieranie VAT-u wstrzymane do czerwca

Red.: |Data publikacji:

Niestety nie u nas… Brytyjski rząd ogłosił kolejny pakiet pomocy dla gospodarki. Wsparcie ma za zadanie przede wszystkim ratować miejsca pracy. Jednym z jego elementów jest rezygnacja z pobierania od firm podatku VAT do czerwca, co ma wartość 30 mld funtów.

Wiem, że ludzie obawiają się, że stracą pracę, że nie będą w stanie zapłacić czynszu lub raty kredytu hipotecznego, że nie będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy na jedzenie i rachunki. Wiem, że niektórzy ludzie w ciągu ostatnich kilku dni już stracili pracę. Wszystkim tym, którzy są teraz w domu, martwiąc się o nadchodzące dni, mówię: nie zostaniecie z tym sami – zapewnił brytyjski minister finansów Rishi Sunak (na zdjęciu obok).

 

Główne założenia planu rządu Wielkiej Brytanii:

1. Rząd sfinansuje w 80 procentach – do kwoty 2500 funtów miesięcznie – pensje pracowników, tak by jak najwięcej z nich utrzymało stanowiska. Wsparcie ma obejmować okres od 1 marca i funkcjonować przez trzy miesiące. W razie potrzeby może być wydłużone.
2. Wydłużony zostaje – z 6 do 12 miesięcy – okres, w którym nieoprocentowane będą pożyczki zaciągane przez firmy w ramach ogłoszonej kilka dni wcześniej linii kredytowej (Coronavirus Business Interruption Loan Scheme), która ma pomóc przedsiębiorstwom przetrwać skutki epidemii.
3. Wstrzymanie pobierania podatku VAT od wszystkich firm do czerwca, co oznacza zastrzyk dla gospodarki w wysokości 30 mld funtów.
4. Podniesiony zostanie o tysiąc funtów na najbliższe 12 miesięcy próg uprawniający do zasiłków.
5. Zawieszony zostanie próg dochodowy dla osób pracujących na własny rachunek dotkniętych skutkami wirusa, co oznacza, że będą one mogły uzyskać zasiłki odpowiadające stawce ustawowego zasiłku chorobowego.
6. O pół roku – do stycznia 2021 roku – zostało odroczone rozliczenie podatku przez samozatrudnionych.
7. Wsparcie poprzez zasiłki dla osób wynajmujących nieruchomości wyniesie przynajmniej 30 proc. czynszu.

 

A już w tym tygodniu w polskim Sejmie odbędą się

dyskusje nad rządowym projektem tarczy antykryzysowej.

Jednym z elementów również jest pakiet działań dla ratowania miejsc pracy. Na ten cel polski rząd chce przeznaczyć 30 mld zł, z czego nowe wydatki to 24 mld zł. W tych ramach proponowane jest:

wsparcie wypłat wynagrodzeń w firmach najbardziej dotkniętych pandemią, państwo pokryje do 40 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce;
wypłata jednorazowego świadczenia około 2 tys. zł dla zatrudnionych na umowy cywilno-prawne i samozatrudnionych;
przesunięcie rocznego rozliczenia PIT za 2019 o 2 miesiące do końca czerwca;
• możliwa będzie prolongata opłat za media.

Bez komentarza.

1