Pionierzy nowych technologii

Autor: |Data publikacji:

Przedsiębiorcy i menedżerowie branży budowlanej mocno interesują się nowymi technologiami w budownictwie Jak informuje raport EFL aż 84 proc. spośród nich uważa, że wiedza o trendach w budownictwie, jakie rozwijać się będą w najbliższych latach, jest bardzo ważna dla utrzymania i rozwoju ich firm.

Menedżerowie starają się te trendy i informacje o innowacyjnych technologiach śledzić w ogólnie dostępnych mediach. Niemal 2/3 z nich wiedzę tą czerpię z pism branżowych i portali internetowych poświęconych budownictwu. Według badania KFCati z końca 2018 roku wśród menedżerów branży stolarki budowlanej, najbardziej popularne są media Muratora i Forum Branżowe: miesięcznik i serwis internetowy. Zna je ponad 92 proc. menedżerów, a regularnie czyta ponad 60 proc. Potwierdzają to fakty: w samym tylko styczniu br. serwis forumbranzowe.com odnotował ponad 100 tysięcy odsłon swoich publikacji.

Autorzy raportu EFL* sprawdzili jaka jest skłonność przedsiębiorców związanych z budownictwem do wdrażania nowych technologii, o których czytają. Ku naszemu zaskoczeniu aż 13 proc. z nich nie tylko czyta, ale też dostrzega potrzebę wyznaczania i wdrażania trendów i jest gotowa do poniesienia związanego z tym wdrożeniem ryzyka. Jeśli w branży stolarki działa 15 tysięcy mniejszych i większych przedsiębiorstw, to może oznaczać, że aż 2000 z nich ma wolę wprowadzania do oferty produkcyjnej lub handlowej technologii innowacyjnych. To jest grupa naszych Pionierów. Dużo liczniejszą grupę tworzą ci, którzy owszem, interesują się innowacjami i trendami, ale boją się chybionych inwestycji, więc wdrażają je dopiero wtedy, kiedy one sprawdzą się już w innych firmach. Takich Ostrożnych menedżerów jest niemal 60 proc. Zaledwie 8 proc badanych to menedżerowie Samozadowoleni – tacy, którym odpowiada obecny rzeczy i nie widzą oni potrzeby jakichkolwiek zmian.

W branży stolarki budowlanej jest duża rzesza przedsiębiorców i menedżerów, którzy śledzą to wszystko, co dzieje się w nowych technologiach i chcą je wdrażać w swoich firmach. Przejawem tego była m.in. ubiegłoroczna Wystawa Innowacji, zorganizowana w trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki. Nowych impulsów do tego dostarczą ekspozycje na najbliższych targach Fensterbau/Frontale. Opisy nowych technologii tam prezentowanych pojawią się na pewno w mediach Forum Branżowego – już dzisiaj zapraszamy do lektury.

*Budownictwo Przyszłości.Pod Lupą.

1