Pieniądze na okna leżą w dotacjach

Autor: |Data publikacji:

Fakty są nieubłagane. Developerzy ograniczają ilość rozpoczynanych projektów, klienci indywidualni wstrzymują się z rozpoczynaniem budów, o 60 proc. spadła ilość udzielanych kredytów hipotecznych, brak środków ogranicza inwestycje publiczne. Nowe budownictwo mieszkaniowe leży.

Menedżerowie firm okienno-drzwiowych ankietowani przez Centrum Analiz Branżowych przewidują, że spadki sprzedaży stolarki w II półroczu wahać się będą w granicach 30-40 proc., a są i tacy którzy mówią o spadku o 70 proc.! Wcale nie lepiej prognozują sytuację w sezonie 2023. Dla wielu firm handlujących stolarką oznaczać to będzie drastyczne zmniejszenie przychodów, coraz częściej trwałą niezdolność do wypracowania zysku, a w efekcie zamknięcie interesu. Spierać się można już tylko o to czy dotknie to co drugiego czy może co trzeciego dilera okien i drzwi? Co więcej, proces ten dotknąć może również producentów stolarki, a już szczególnie tych, którzy skupieni są na nowym budownictwie i rynku krajowym.

Tak jednak być nie musi. W budżecie krajowym zarezerwowano bowiem ponad 100 mld zł na termorenowacje, m.in. na wymiany okien i drzwi w budynkach. Jeśli tylko 1/3 tego budżetu przeznaczona zostanie na stolarkę, wówczas do roku 2030 uda nam się w każdym sezonie sprzedać na rynek remontowy okna i drzwi za 10 mld zł. A to jest więcej niż sprzedawaliśmy w ostatnich latach. Jedyny warunek: nauczymy się obsługiwać dotacje dla naszych klientów.

Pieniądze leżą w remontach

Branżę okienno-drzwiową czeka niezwykle trudny okres. Nadchodzi czas, w którym jedni stracą swoje interesy, a inni podwoją obroty. Żeby być w tej drugiej grupie należy zwrócić się w stronę rynku remontowego, w stronę wymian okien i drzwi, na które można uzyskać dotacje. Należy poznać zasady działania programów dotacji do termorenowacji budynków i nauczyć się ich stosowania w praktyce. To umiejętność, która owocować będzie nie tylko teraz i w najbliższym sezonie, ale co najmniej do roku 2030, kiedy to działać będzie program Czyste Powietrze, dysponujący setką miliardów złotych przeznaczonych m.in. na wymianę stolarki. To największa dzisiaj szansa dla całej naszej branży.

Wspólnie ze stowarzyszeniem Dom Bezpieczny uruchamiamy właśnie inicjatywę #Dotacjenaokna, w której edukować będziemy w zakresie korzystania ze środków programu Czyste Powietrze. Promować będziemy wśród klientów korzyści z wymiany okien, drzwi i bram. Pokażemy dilerom narzędzia do bycia skutecznym w sprzedawaniu usług wymiany. Pokażemy producentom najlepsze praktyki promowania swojej oferty w tym zakresie. Inicjatywa otwarta jest na każdą firmę i każdego zainteresowanego. Jesteś zainteresowany? Dołącz do nas – zróbmy to razem.

Więcej o inicjatywie #DotacjeNaOkna przeczytasz w najbliższym, wrześniowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe.