Okna o ramach z aluminium są znane u nas od dawna. Czy wybierają je także chętnie klienci indywidualni? Jakie mają wobec tych produktów oczekiwania?
Ślusarka aluminiowa nie jest tak popularna jak ta z PCW czy drewna. Niemniej ma rosnącą grupę zwolenników przede wszystkim wśród właścicieli domów w stylu nowoczesnym. Zazwyczaj dużych, w których zaplanowano wiele okazałych przeszkleń.
Przypomnijmy, że okna przeznaczone do domów pasywnych powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K. Te same okna zabudowane, nie mogą przekroczyć Uw = 0,85 W/m2K. Na taki wynik składa się, oczywiście, oprócz ramy również m.in. przeszklenie oraz ramka dystansowa. Osiągnięcie wspomnianych wartości będzie możliwe, gdy współczynnik Uf ramy okiennej zmieści się w przedziale 0,7 – 0,8 W/m2K, przepuszczalność termiczna szyby wyniesie 0,6 – 0,7 W/m2K, zaś współczynnik przenikania ciepła na styku szklenia z ramą nie przekroczy 0,1 W/m2K.
Szerokie ramy
Dobre parametry, odpowiadające wymaganiom dla budynków pasywnych, osiąga się na kilka sposobów. Oferowane okna i drzwi z powodzeniem mogą się kwalifikować jako ciepłe, a nawet pasywne dzięki odpowiedniej budowie profili oraz umieszczonemu wewnątrz materiałowi izolacyjnemu.
Jedną z metod uzyskania korzystnych parametrów jest stosowanie poszerzonych profili wypełnionych odpowiednimi wkładkami. W przygotowanej z nich konstrukcji można umieszczać szersze, a zatem cieplejsze wypełnienia. W przypadku drzwi uzyskanie korzystnych parametrów jest przy tym łatwiejsze niż w oknach, gdzie obecnie modne są jak najwęższe ramy.
Określenie standardu głębokości zabudowy profili czy maksymalnej szerokości wypełnienia, tak aby produkt końcowy był pasywny, jest możliwe jedynie w dużym przybliżeniu. Wielkości te są bowiem różne, a także niekiedy odmienne dla okien oraz drzwi. Głębokość zabudowy ościeżnicy i skrzydła może więc przykładowo wynosić choćby ok. 80 mm, ale też ponad 100 mm.
Natomiast maksymalna szerokość szyb zespolonych w oknach skonstruowanych na bazie profili kwalifikujących się jako pasywne najczęściej wynosi od ok. 80 mm do ponad 90 mm.
Dobra izolacja
Ramy skrzydeł i ościeżnice wykonywane są z aluminiowych profili jako trzykomorowe, przy czym trzecia znajduje się pomiędzy dwiema zewnętrznymi (komór może też być więcej). Materiał izolacyjny umieszczany jest przede wszystkim właśnie w niej. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są odpowiednio wyprofilowane przekładki w kształcie litery omega – wówczas nie tylko izolują, ale też usztywniają profile i ułatwiają ich odwodnienie. Są też wkłady o przekroju kwadratu bądź koła. Materiałem wypełniającym wspomniane komory izolacyjne mogą być piankowe paski poliamidu wzmocnionego włóknami szklanymi. W drzwiach, przykładowo, mają szerokość ponad 20 mm, zaś w oknach nawet znacznie ponad 50 mm.
Proponowana w niektórych systemach izolacja z pasków podwójnych lub żebrowanych ma jeszcze korzystniejsze parametry. Niezwykle zaś atrakcyjnym materiałem, jeśli chodzi o właściwości ciepłochronne, jest aerożel. Może on zawierać nawet 90 proc. powietrza, dzięki czemu jest bardzo lekki i dobrze izoluje.
Wiele rozwiązań
W większości systemów aluminiowych wkładkę termoizolacyjną umieszcza się w ramie skrzydła i ościeżnicy w komorach centralnych. Są jednak także inne rozwiązania. Jednym z nich jest ocieplanie nie tylko wspomnianych komór, ale także dodatkowych, znajdujących się od strony zewnętrznej ramy skrzydła. Kolejny przykład to docieplenie komory podszybowej i komory profilu wkładami z EPS i wspomnianego aerożelu. Niektórzy systemodawcy poprawę izolacyjności termicznej uzyskują zaś dzięki zastosowaniu izolatora ustawionego pod kątem w stosunku do ścianek profilu.
Stopień izolacyjności termicznej profili aluminiowych zależy w dużej mierze od odległości między kształtownikami, co z kolei determinuje szerokość wypełnienia. To zaś może mieć nawet 60 mm. Jest to efektem tendencji do poszerzania profili, dzięki czemu uzyskuje się coraz większą izolacyjność termiczną okien.
Drzwi i okna wykonane z ciepłych profili mają, oprócz izolacji, trzy uszczelki – jedną na obwodzie ramy, drugą na obwodzie skrzydła oraz trzecią – centralną, dwukomponentową. Produkowana jest z kauczuku EPDM – litego i komórkowego. Nie ma to wprawdzie wpływu na parametry samych kształtowników, ale podwyższa izolacyjność wyrobu finalnego. Podobnie jak listwy przyszybowe lub sposób zamocowania nieprzeziernego wypełnienia w drzwiach.
***
Właściwości profili aluminiowych nie mają żadnego wpływu na ich estetykę i wykończenie. Tak więc oprócz anodowania kształtowników na kilka kolorów dostępne jest niemal dwieście barw i odcieni, głównie z palety RAL. Podczas obróbki elementy mogą zyskać powierzchnię całkowicie gładką, ale też strukturalną, np. lekko szorstką. Profile mogą być też lakierowane w odmiennych kolorach na dwóch zewnętrznych płaszczyznach.
Innym rodzajem wykończenia elementów aluminiowych jest okleinowanie takimi samymi foliami, jak do PCW.
Hanna Czerska