Otwarta komunikacja sprzyja innowacjom

Autor: |Data publikacji:

Edyta Petecka, prezes zarządu Grupy Petecki, podzieliła się z czytelnikami dziennika „Rzeczpospolita” swoim doświadczeniem zarządzania zespołami pracowników. Jako wykształcony lekarz pani Prezes zwróciła uwagę m.in. na rosnącą wśród pracowników frustrację, prowadzącą niekiedy nawet do objawów depresji.  Receptą na to może być wsłuchiwanie się w głosy pracowników, którzy bywają niekiedy źródłem usprawnień i innowacji w firmach.

Bardzo cenię sobie otwartą komunikację między ludźmi. Dlatego zachęcam zawsze do otwartego wyrażania swoich opinii, dzielenia się pomysłami i spostrzeżeniami. Cenię również różnorodność doświadczeń, poglądów i perspektyw patrzenia na różne kwestie. Otwartość komunikacji i możliwość wyrażenia swoich poglądów szczególnie sprawdza się w pracy nad nowymi pomysłami, projektami. Rezultaty uzyskiwane w atmosferze otwartości są zawsze bardziej satysfakcjonujące. (..) Nieustannie staramy się śledzić i implementować do naszych produktów najlepsze możliwe rozwiązania. Analizujemy trendy i staramy się wprowadzać w życie wnioski z nich wypływające. Tytułem przykładu nowym kierunkiem rozwoju stolarki okiennej jest połączenie tradycyjnych funkcji okien z nowymi, których przykładem może być np. produkcja energii elektrycznej. Efektem wspomnianej analizy jest wielokrotnie nagrodzona innowacja związana z zastosowaniem całkowicie przezroczystych szyb fotowoltaicznych z powłoką z kropek kwantowych, które stosujemy w oknach Petecki Future Energy Line. Takie rozwiązanie to dbałość o środowisko, a dodatkowo energooszczędność poparta certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Okna z szybami fotowoltaicznymi to przykład innowacji, która wyznacza nowe horyzonty dla techniki okiennej. Standardem już jest wysoki wpływ okien na energooszczędność domów i mieszkań. Stolarka budowlana wpisuje się dzięki temu w samo centrum starań o oszczędzanie energii cieplnej w budynkach, w wymianę starszych okien na te nowe, energooszczędne. To z tego powodu ¾ okien w Polsce montowanych jest w segmencie remontowym, w wymianach. Służą temu również programy termomodernizacji, takie jak Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie. Stwarzają one szanse nie tylko na zmniejszenie zapotrzebowanie na nośniki energii, takie jak węgiel czy gaz, ale również na popularyzację najbardziej innowacyjnych rozwiązań techniki okiennej służących oszczędzaniu tej energii. Dlatego prawdziwą misją pracowników zakładów okiennych jest wytwarzanie produktów, które tą energię pozwalają zaoszczędzić. A to już jest powód do dumy, a nie do frustracji.