Okucia na nowy sezon

Red.: |Data publikacji:

Początek 2024 roku obfitował w ważne imprezy handlowe, za nami m.in. Budma, R+T oraz Fensterbau Frontale, gdzie firmy pokazywały swoje najnowsze rozwiązania. I choć od dawna granica między sezonami w budownictwie się zatarła, przyjęło się, że to właśnie początek roku jest dobrą okazją do przedstawienia produktów, które będą oferowane klientom. Tak jest na pewno wśród firm okuciowych. Kilka z nich podzieliło się informacjami, co ciekawego przygotowały na ten sezon.

fot.: Roto

Na platformie

GEZE rekomenduje swoje najnowsze rozwiązanie – moduł automatyki budynkowej myGeze Control. Jest to platforma łączności, która umożliwia centralne sterowanie systemami okien i drzwi. Dzięki współpracy z firmą Beckhoff, dostawcą rozwiązań z zakresu automatyzacji, za pomocą myGeze Control połączone są w sieci drzwi i okna, które można zintegrować ze wszystkimi systemami sterowania budynkiem. Moduł składa się z kilku elementów: urządzenia podstawowego, cyfrowego zacisku wejściowego 8-kanałowego, zacisku rozdziału potencjałów 24 V DC, zacisku zasilacza, zacisku wyjściowego 2-kanałowego przekaźnikowego, zacisku wyjściowego 4-kanałowego przekaźnikowego, zacisku głównego CAN, łącznika wtykowego CAN, łącznika magistrali E, dwóch zacisków KNX/EIB oraz zacisku końcowego magistrali.

Zawiasy z funkcją samodomykania

Z kolei Simonswerk opracował zintegrowaną kontrolę hydrauliczną, która zapewnia zawiasom przykręcanym Biloba funkcję automatycznego samodomykania. Jest ona opatentowana na całym świecie i przetestowana na około milion cykli otwierania. Oprócz regulowanej prędkości zamykania, która umożliwia dostosowanie do potrzeb użytkownika (zatrzymanie przy kątach 0°, +90°, -90°), zawiasy są dostępne w kilku wersjach technicznych i wzorach. Dostępna jest szeroka gama wykończeń, okucia mogą być stosowane zarówno w budynkach biurowych i administracyjnych, jak i salonach wystawowych, muzeach czy lokalach gastronomicznych. Oferowane są również różne rodzaje mocowania, od ściana-szkło (centralne i przesunięte) do szkło-szkło.

Otwieranie bez klucza

Kolejna firma okuciowa – Roto – wprowadza do oferty uzupełniający zestaw Tandeo Upgrade-Kit. Jest to oddzielna jednostka napędowa, umożliwiająca elektromechaniczne odblokowywanie drzwi wejściowych z zamkiem automatyczno-mechanicznym Roto Safe A I Tandeo. Producenci stolarki mogą zdecydować o korzystaniu z zestawu w razie potrzeb. Takie rozwiązanie zwiększa elastyczność w produkcji przy jednoczesnym utrzymaniu niewielkich stanów magazynowych. Tandeo Upgrade-Kit jest prosty w montażu i łatwy do podłączenia metodą plug&play. Automatyczna regulacja jednostki napędowej jest aktywowana po zamontowaniu za pomocą mikroprzełącznika. Po uruchomieniu kalibracji urządzenie samo sprawdza, w jaki sposób należy je wyregulować, aby pasowało do istniejącej mechaniki.

Tekst: Magda Rocka

Przejdź do prenumeraty
1