Okna z drukarki 3D

Red.: RK |Data publikacji: 2020-01-09

DAG KROSLID, dyrektor operacyjny NorDan Group w rozmowie z dziennikarką Forum Branżowe potwierdził, że w ofercie tej szwedzkiej firmy znajdują się już okna drukowane z biokompozytu. Na razie są to okna okrągłe o średnicy od 40 do 120 cm, ale firma już pracuje nad wdrożeniem do produkcji drzwi wejściowych wytwarzanych w tej technologii. Na łamach Forum dyr. Kroslid porównał okna drukowane do tradycyjnych okien drewnianych:

Parametry, na przykład izolacyjność termiczna, są podobne w obu oknach. (..) Całkowite koszty produkcji w przypadku jednych i drugich także są na podobnym poziomie. – zapewnił Kroslid, a zapytany o różnice cenowe, odpowiedział: Na początku zdecydowaliśmy, by cena okien drukowanych była wyższa w stosunku do konwencjonalnie wytwarzanej stolarki. Jest to innowacyjny produkt, więc chcemy wykorzystać efekt nowości.

Wytwarzanie okien w drukarkach 3D wyszło już tym samym poza sferę eksperymentów i doświadczeń, a stało się realną alternatywą dla tradycyjnych technologii. Można być niemal pewnym, że drukowanie 3D będzie stale doskonalone, a koszty produkcji mają szanse maleć. W dobie rosnącym trendów ekologicznych przewagą okien drukowanych może się okazać ich całkowita biodegradowalność. Na pewno będziemy bacznie obserwować ten segment rynku, a Państwa uwadze polecamy całą rozmowę z menedżerem NorDanu, opublikowaną w styczniowym wydaniu naszego miesięcznika.

1