Rynek budowlany stale ewoluuje. Wygląd, funkcjonalność oraz efektywność energetyczna są coraz bardziej cenione, dlatego wybór odpowiednich okien staje się kluczowym elementem budowy nowoczesnego domu. Dla tych, którzy poszukują najwyższego standardu, okna z segmentu premium stwarzają niezrównane możliwości w kwestii komfortu, oszczędności energii i estetyki.
Okna premium to wynik ewolucji w projektowaniu i produkcji stolarki otworowej. Charakteryzuje je nie tylko wysoka jakość wykonania, lecz także skupienie na najdrobniejszych szczegółach. Każdy element – od ram i szyb po okucia i systemy uszczelnień – jest starannie zaprojektowany i wykonany, by zapewnić jak najlepsze właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne oraz ochronę przed włamaniem. Nowinki techniczne, usprawnienia, detale podnoszą funkcjonalność okien, dzięki czemu zmieniają się one wraz z potrzebami inwestorów. Dodatkowo współczesne technologie, takie jak inteligentne systemy sterowania czy rozwiązania w zakresie optymalizacji przepuszczalności światła słonecznego, dodają tym produktom wyjątkowego charakteru. Jednak, co istotne, wbrew pozorom słowo „premium” nie oznacza trudno dostępnego, bo zbyt kosztownego, czy wyłącznie dla wybranych.
Energia w harmonii z naturą
W obliczu rosnących kosztów energii i zwiększonej świadomości ekologicznej w oknach premium producenci stawiają przede wszystkim na efektywność energetyczną. Pakiety szybowe mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,5 W/m2K, zaś okno – 0,6-0,7 W/m2K, chociaż przepisy przewidują maksymalnie 0,9 W/m2K. Bez względu na to, czy będzie to stolarka z PCW, aluminium, czy połączenie aluminium z wysokoudarowym polichlorkiem winylu. Wielokomorowe, obecnie już nawet siedmiokomorowe, profile skutecznie izolują od warunków atmosferycznych, gwarantując komfort termiczny bez względu na pogodę. Dzięki zaawansowanym szybom z powłokami odbijającymi promieniowanie cieplne okna te minimalizują straty ciepła, przyczyniając się do znacznych oszczędności w kosztach ogrzewania. Ale wachlarz możliwości wyboru szyb jest szeroki. Jeśli mówimy o nowoczesności, nie możemy pominąć szkła aktywnego, czyli takiego, które ma funkcje grzewcze bądź zmienia transparentność. Co więcej, w jednym budynku można zastosować szklenia o różnych właściwościach i to także odróżnia okna premium od standardowych. Najcieplejsze na rynku mają pakiety nawet czteroszybowe, wypełnione kryptonem, który pozwala znacząco zredukować potencjalne straty ciepła.
Nie można też pominąć ramek dystansowych, które są niezbędnym komponentem energooszczędnego okna. Uszczelniają krawędzie szyb zespolonych, dzięki czemu ciepło zostaje w domu. Dzięki technologii nie tylko stalowe wzmocnienie zapewnia stabilność konstrukcji, sztywność okna poprawiają również systemy szklenia STV, czyli tzw. szklenie na sucho, które polega na sklejeniu szkła i profilu skrzydła dwustronną taśmą klejącą przy zachowaniu tradycyjnego klockowania.
Tekst: Joanna Bajkiewicz