Mike Żyrek, dyrektor badań i rozwoju krakowskiego Oknoplastu podzielił się na portalu NaTemat.pl swoim doświadczeniem poszukiwania nowych technologii. W opracowywaniu nowych rozwiązań dla producenta okien współpracuje on z naukowcami z wielu uczelni, a sięga także po technologie kosmiczne:
„Nad tworzeniem nowoczesnych okien pracują całe zastępy naukowców, stosowane są kosmiczne technologie. Czasem kosmiczne w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak chociażby w przypadku tzw. aerożelu, czyli materiału o najlepszych właściwościach termicznych na świecie. Powstał na potrzeby NASA i stosowano go np. do budowy statków kosmicznych oraz jako warstwę izolacyjną w skafandrach astronautów. Jakiś czas temu Oknoplast, po naprawdę długich poszukiwaniach materiału o wyśrubowanych parametrach termoizolacyjnych, zaczął stosować go w swoich produktach.”
Z kolei w pracach nad uzyskaniem optymalnej proporcji pomiędzy izolacyjnością cieplną okna, a jego statyką związaną także z ciężarem pakietu szklanego przebadał wraz z zespołem zespolenia złożone z różnych szyb:
„Wspierani m. in. przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego naprawdę długo szukaliśmy odpowiedniego kompromisu, testowaliśmy mnóstwo konstrukcji, również w ekstremalnych warunkach, podgrzewając je i mrożąc. Dzięki temu doszliśmy do punktu, w którym okazało się, że idealnym rozwiązaniem jest zmniejszenie grubości odpowiednio zahartowanych szyb. Gdy do okna dwukomorowego wstawić trzy tafle o grubości 3 zamiast 4 milimetrów, to w efekcie łączna grubość szkła zmniejszy się z 12 do 9 milimetrów. A to naprawdę znaczna różnica w masie.”
Dyrektor Żyrek jest również entuzjastą wprowadzania rozwiązań smart w technice okiennej, choć uczciwie przyznaje, że na razie trudno mówić o ich masowości:
„Oczywiście to bardzo świeża technologia i nie powinno dziwić, że takie okno jest wielokrotnie droższe od tradycyjnego. Do tego – wracając do determinacji – czas oczekiwania wynosi w tym momencie około pół roku. Na razie Grupa Oknoplast kieruje tę ofertę do tzw. early adopters, czyli osób, które chcą absolutnie najnowocześniejszych rozwiązań jeszcze zanim te upowszechnią się na rynku. Minie trochę czasu, zanim będzie mógł pozwolić sobie na nie statystyczny Kowalski. Tak więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość, bo wierzę, że tego rodzaju okna staną się popularne tak, jak dziś telewizory.”
Oknoplast, dla którego dyr.Żyrek pracuje na co dzień, znany jest z wdrażania nowych technologii, z wyznaczania trendów w branży okiennej. Swoje najnowsze propozycje dla użytkowników pokaże zapewne na październikowym Forum Innowacji, gdzie wystawione zostaną w jednym miejscu wszystkie technologie przyszłości okienno-drzwiowej. A cały wywiad z dyr. Mike’m Żurkiem przeczytać można już dzisiaj na portalu NaTemat.