Odwrót od stolarki drewnianej?

Red.: RK |Data publikacji: 2019-03-05

Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD i wiceprezes Fakro, chętnie wypowiada się publicznie o wielkości rynku okienno-drzwiowego, niestety przeważnie mało trafnie. Tym razem nie powstrzymał się przed oceną sytuacji rynkowej dla dziennika Puls Biznesu – rzecz dotyczyła roku 2018.

Zeszły rok był dla naszej branży rekordowy. Wartość produkcji urosła aż o 12 proc. — powiedział Komurkiewicz. Wcześniej rodzimi producenci stolarki okiennej również mogli się pochwalić wzrostami, ale były one znacznie mniejsze — rzędu 2-3 proc. rocznie. Zeszłoroczny skok był czymś wyjątkowym. Branży sprzyjała sytuacja na rynku budowlanym – wyjaśnił prezes POiD.

A powiedział to już po publikacji oficjalnego komunikatu CAB, które przebadało i wyliczyło, że produkcja okien i drzwi w Polsce wzrosła ilościowo o 4,3 proc. Nie wiadomo która „ekspertka” szepnęła panu Prezesowi o 12-procentowym wzroście wartości produkcji, bo na pewno nie wynika to także ze wzrostu przychodów Fakro. Tak na przyszłość warto uświadomić panu prezesowi, że 2-3 procentowy wzrost wartościowy oznacza tak naprawdę spadek wielkości produkcji, bo takie wartości wzrostu wynikają z naturalnego wzrostu cen (inflacja). A jeśli tak, to wielkość produkcji musiałaby spaść. Tymczasem w tym samym, publicznie dostępnym komunikacie, czytamy, że w ostatnich pięciu latach wielkość naszej produkcji okien i drzwi wzrosła aż o 29 proc. Ilościowo! Wystarczyło przeczytać.

Jeszcze ciekawsza jest związkowa diagnoza rynku stolarki drewnianej. „Obserwujemy ostatnio mocny trend odwrotu od stolarki drewnianej na rzecz stolarki bazującej na tworzywach sztucznych. – powiedział Komurkiewicz Pulsowi Biznesu. – Wyraźny spadek produkcji w segmencie okien i drzwi drewnianych pojawił się już w końcu zeszłego roku, a początek bieżącego wcale nie jest lepszy. We wszystkich segmentach mamy większy lub mniejszy wzrost, a tylko w tym jednym dzieje się inaczej”.

Niestety i w tym aspekcie prezes POiD i wiceprezes Fakro myli się, gdyż owszem okna drewniane nie zanotowały w ub. roku wielkiego wzrostu, ale wartościowo i owszem. Urzędowski nawet o 50-proc. Natomiast produkcja drzwi drewnianych nie spadła, a wzrosła w ub. roku, a ich eksport nawet rekordowo o 15 proc. A przecież wystarczyło zapytać producentów drzwi.

Całą, mało prawdziwą wypowiedź wiceprezesa Fakro i prezesa POiD o rynku stolarki przeczytać można na stronach Pulsu Biznesu. Ale stanowczo nie polecamy zbyt poważnie traktować podanych tam liczb.

1