Od sieci nie uciekniemy

Red.: RK |Data publikacji: 2019-06-12

Ryszard Roczniak, właściciel podkarpackiej spółki Voster, jednego z większych producentów drzwi i dostawców dla sieci marketów budowlanych, udzielił wywiadu naszemu miesięcznikowi, opowiadając o swoim pojmowaniu tego biznesu. Wśród pytań skierowanych do szefa Vostera padło i to o początki współpracy z marketami i pojawiające się wówczas obawy. A oto co nam odpowiedział:

Ryszard Roczniak, właściciel Vostera

Obawiałem się i to jak! Przy pierwszej rozmowie z kupcem z Leroy Merlin, wyraziłem nawet te obawy, mówiąc, że jest ryzyko, że ja zainwestuje w maszyny, w ludzi, w zakład, a co się stanie jak wy nagle ze mnie zrezygnujecie? On mi wtedy odpowiedział: Panie Ryszardzie, drzwi sprzedawały się przed wojną, po wojnie, za komuny i teraz się sprzedają – dlaczego więc miałyby przestać się sprzedawać? No i chyba miał rację – handlujemy już tyle lat i nie tylko, że końca nie widać, to są momenty, że nie nadążamy z realizacją zamówień.

Po latach myślę sobie, że pewnie i bez nich byśmy się rozwijali, ale na pewno dużo wolniej i chyba nie na takim poziomie jakościowym. Oni wręcz zmuszają nas, żebyśmy pracowali nad nowościami, nad jakością, nad logistyką. Nie ma znaczenia czy to sieć zagraniczna czy polska – każda z nich wspiera nasz rozwój. Ale musimy pamiętać też, że oni mają bardzo dobrych fachowców od zakupów – podpisując umowę musimy mieć świadomość na co my się zgadzamy. Nie jest prawdą, że musimy zgadzać się na każde warunki, jeśli coś nam nie pasuje, możemy to negocjować. Nasza polityka natomiast musi być taka, aby nie sprzedawać tylko do jednego, ale rozdzielać tą sprzedaż na kilku dużych odbiorców. Wtedy nawet jak z tym jednym coś się stanie, to nic złego się nie dzieje – firma działa dalej.

Podczas gdy jedni próbują narzekać na zagraniczne sieci handlowe w Polsce, inni dowodzą, że jest to stały element naszego życia gospodarczego, a do tego element pozytywnie wpływający na rynek. Właściciel Vostera wyraża nawet przekonanie, że nie ma innej drogi dla handlu niż duże sieci handlowe, oczywiście nie tylko zagraniczne, ale też polskie.

Od dużych organizacji handlowych nie uciekniemy. – mówi w rozmowie z Forum prezes Roczniak – Mam nawet wrażenie, że firma która dzisiaj chce się rozwijać, nie zrobi tego bez takiej albo innej sieci handlowej. Bardzo chwalę sobie np. współpracę z siecią PSB, gdzie my jesteśmy największym dostawcą drzwi.

Całość rozmowy z szefem Vostera przeczytać można w najnowszym, czerwcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Dostępny już w przyszłym tygodniu dla abonentów naszego serwisu internetowego oraz w prenumeracie.

1