Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Od 30 lat Deceuninck tworzy w Polsce zrównoważoną przyszłość

Red.: |Data publikacji:

Powstałe w 1993 roku biuro handlowe Deceuninck Poland zlokalizowane przy ul. Libelta w Poznaniu w przeciągu 30 lat zamieniło się w duży zakład produkcyjny. Od 1999 roku zlokalizowany jest on w podpoznańskim Jasinie koło Swarzędza i zatrudnia dziś ponad 400 pracowników, dysponując przy tym nowoczesnym centrum dystrybucji na Polskę i kraje Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej. Tak właśnie swoją obecność na polskim rynku realizuje firma Deceuninck – globalny producent systemów okiennych, drzwiowych i tarasowych.

Deceuninck30-Poland

Grupa Deceuninck

Założona w 1937 roku w Belgii firma rozpoczęła wytłaczanie granulatu PVC do produkcji profili dla sektora budowlanego w latach 60. XX wieku. Jako Grupa Deceuninck dziś jest drugim największym producentem profili z PVC na świecie, zatrudniającym ponad 3700 pracowników i prowadzącym sprzedaż produktów w ponad 90 krajach.

Będąc globalnym liderem w zakresie produkcji profili z PVC, belgijski producent od dawna wyznacza również trendy związane z recyklingiem PVC i gospodarką obiegu zamkniętego, nieustannie inwestując w nowe procesy i technologie. Zrównoważony rozwój jest wpisany bowiem w misję firmy: Building a sustainable home [tłum.: Budujemy zrówoważony dom].

Grupa Deceuninck posiada od 2012 roku własny zakład recyklingu – jeden z największych i najbardziej zaawansowanych w Europie, który mieści się w belgijskim Diksmuide. Jakość procesów recyklingowych producenta poświadcza europejski system certyfikacji EuCerPlast dla recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zgodny z europejską normą EN 15343:2007. Procesy produkcyjne i recyklingowe otrzymały też etykietę VinylPlus, potwierdzającą wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach biznesu: od odpowiedzialnego i etycznego pozyskiwania surowców, przez wykorzystanie energii odnawialnej, cyrkularną gospodarkę surowcową i projektowanie produktów z możliwością ich przyszłego recyklingu, aż po odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i współpracę wyłącznie z rzetelnymi partnerami i dostawcami na całym świecie.

Deceuninck w Polsce

W Wielkopolsce, niezmiennie od trzech dekad, rozwijana jest taka właśnie wizja Deceuninck, oparta na etyce biznesu, szacunku wobec społeczności lokalnej i poczuciu odpowiedzialności za środowisko, w którym firma funkcjonuje.

– Pod koniec minionego roku zakupiliśmy i uruchomiliśmy w zakładzie w Jasinie nową maszynę do recyklingu tworzyw sztucznych, dzięki której możemy ponownie wykorzystywać pozostałości po produkcji – na ten moment do 5 000 ton rocznie. W dalszej perspektywie, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, będziemy pozyskiwać z rynku postprodukcyjne pozostałości  PVC i poddawać je recyklingowi w naszym zakładzie – dzięki temu niewykorzystany surowiec nie zmarnuje się i zyska kolejne życie. Ponadto, w ramach działań Grupy Deceuninck, bierzemy udział w zielonej transformacji, skupionej na redukcji śladu węglowego i inwestycjach w energię odnawialną – mówi Igor Gorgots, Operations Manager w Deceuninck Poland.

Oddział w Jasinie, zatrudniający ok. 450 osób, to bardzo istotna placówka nie tylko ze względu na jej lokalizację, ale także z uwagi na procesy, które stosuje dzięki specjalistycznej wiedzy. Polski zakład jest przykładem operacyjnej doskonałości – obejmuje to m.in. ogólnoeuropejską certyfikację ISO 9001:2015, zgodnie z którą oddział działa od 2001 roku, regularnie potwierdzając najwyższą jakość procesów.

Oddział Deceuninck Poland w Jasinie pod Poznaniem

Na operacyjną doskonałość fabryki wskazują istotne parametry, takie jak: poziom serwisu, obsługa rynku, wewnętrzna produktywność i efektywność w zakresie odpadów czy kwestie bezpieczeństwa. By być niezawodnym partnerem i dostarczać trwałe i zrównoważone rozwiązania, Deceuninck Polska inwestuje w modernizowanie i rozwój linii produkcyjnych oraz usprawnianie procesów, zwiększając moce produkcyjne.

– Na przestrzeni lat 2019-2021 znacząco zwiększyliśmy wielkość produkcji dzięki przejęciu m.in. 85 narzędzi ekstruzyjnych (produkcyjnych) oraz nowoczesnej linii foliowania z zagranicznego zakładu w ramach Grupy Deceuninck. To był bardzo ambitny projekt, ale dzięki dobrej współpracy i wydajności, nasz zespół zrealizował go pomyślnie. Dzięki temu w 2022 roku wysłaliśmy aż 25 500 ton produktów do naszych klientów – dodaje Igor Gorgots.

Jako jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych Grupy, fabryka w Jasinie zainwestowała także w budowę nowego magazynu, a tym samym i rozwój zespołu – na przestrzeni ostatnich 7 lat firma znacząco zwiększyła zatrudnienie.

– W historii polskiego oddziału naszej firmy szczególne znaczenie ma rok 2016 – od tego momentu staliśmy się głównym centrum dystrybucji i sprzedaży produktów w Europie Centralnej. Fakt ten znacząco wpłynął na wzrost zatrudnienia w zakładzie – liczba pracowników zwiększyła się ze 170 do 440 osób. Zrealizowane zostały także poważne inwestycje, takie jak budowa magazynu wysokiego składowania oraz nowoczesnej mieszalni – mówi Marek Welik, Supply Chain and Customer Service Manager w Deceuninck Poland.

Nieustannie udoskonalanie procesów operacyjnych i logistycznych jest szczególnie istotne ze względu na fakt, jak duża część Europy obsługiwana jest przez polski oddział, a także jak istotna jest pełna integracja operacyjna z pozostałymi oddziałami Grupy Deceuninck w Europie.

– W 2020 roku wprowadziliśmy system informatyczny SAP, który pozwolił na pełną integrację z innymi zakładami produkcyjnymi Grupy Deceuninck. Na tym jednak rozwój oddziału w Jasinie się nie kończy – w planach mamy kolejne inwestycje, które przyczynią się do dalszego rozwoju infrastruktury produkcyjno-magazynowej w naszej fabryce – dodaje Marek Welik.

Poczynione inwestycje i zmiany, zrealizowane na przestrzeni kilku ostatnich lat, doprowadziły do wzrostu efektywności zakładu w Jasinie w dwóch głównych obszarach: produkcji (ekstruzja i foliowanie) oraz logistyki (centrum magazynowo-logistyczne).

Przełom w branży

Najważniejszym projektem rynkowym Deceuninck, wdrażanym z sukcesem w całej Europie przez ostatnie dwa lata, jest wprowadzenie platformy Elegant. To przełom w naszej branży i już wiadomo, że jest wysoko oceniany przez producentów stolarki, także w Polsce. Seria Elegant oparta jest na modułowej koncepcji  iCOR. Klienci, którzy już z niej korzystają, cenią to rozwiązanie pod kątem możliwości oferowanych z punktu widzenia modułowości i ułatwień w procesie produkcji (możliwość dowolnego łączenia ze sobą dostęopnych w ramach platformy iCOR skrzydeł Elegant z ramami o różnej głębokości zabudowy: 76 mm, 84 mm, 115 mm).

– Wprowadzenie do oferty platformy Elegant, która zintegrowała nasze portfolio w całej Europie, to przełomowy i niezwykle ważny dla nas projekt. Wdrożenie w poszczególnych krajach przebiega bardzo dobrze, z dużą intensywnością i cieszymy się, że klienci przyjmują Elegant z wielkim entuzjazmem – zarówno różnorodny design, jaki oferuje Elegant, ponieważ pozwala to producentom dopasować ofertę do wymagań klientów oraz projektów, jak i koncepcję iCOR, na której się ten system opiera. iCOR to pionierskie rozwiązanie, które daje wiele korzyści takich jak: optymalizacja stanów magazynowych, redukcja złożoności produkcji czy ustandaryzowanie ustawień parku maszynowego – mówi Krzysztof Kalita, Dyrektor Produktu w Deceuninck Poland.

System Elegant daje możliwość tworzenia dużych przeszkleń na profilach z PVC

Klienci doceniają również profile Elegant za różnorodność – w ramach serii dostępnych jest aż 5 różnych stylistycznie skrzydeł, co przy szerokiej gamie wykończeń (już od kwietnia br. Elegant będzie dostępny w aż 57 wariantach oklein) pozwala spłełnić najbardziej wyszukane oczekiwania konsumentów czy projektantów. Uwadze nie umyka również fakt, że profile te powstają z udziałem odzyskanego surowca oraz że w całości nadają się do recyklingu.

– Na arenie międzynarodowej serię Elegant wielokrotnie wyróżniano za jej design. Skrzydło Elegant Infinity otrzymało nagrodę Red Dot za swój minimalistyczny, niepowtarzalny i smukły wygląd – z wzmocnieniem ThermoFibra przylga w tym skrzydle wynosi tylko 7 mm! System Elegant pozwala np. zestawić w jednym projekcie profile PVC z aluminiowymi, uzyskując idealne wizualne – ale również pod względem technicznym – połączenie. Skrzydło Elegant Abstract i Decalu 88, czyli system aluminiowy również oferowany przez Deceuninck, są nie do odróżnienia – to otwiera szereg nowych możliwości w wymagających projektach. Skrzydło Elegant Grando jest z kolei bardzo popularne np. przy projektach renowacyjnych. Nowa kolorystyka, jaką wprowadzamy od kwietnia br. to z kolei odpowiedź na trendy i oczekiwania naszych klientów, co z pewnością dodatkowo zwiększy atrakcyjność oferty naszych partnerów – dodaje Krzysztof Kalita.

Przyszłość maluje się w jasnych barwach

Jeśli chodzi o przyszłość, producent ma jasno sprecyzowane ambicje: chce dalej być niezawodnym partnerem dla swoich klientów, by przez kolejne lata móc wspólnie z partnerami oferować konsumentom ekologiczne produkty zwiększające komfort użytkowania budynków pod względem izolacji, bezpieczeństwa, akustyki i jakości powietrza. Dla firmy istotny jest w tym wymiarze zarówno zrównoważony asortyment produktów (inwestycja w innowacje zwiększające izolacyjność profili, takie jak wzmocnienia ThermoFibra i Forthex, a także w systemy pochodzące z recyklingu, jak Phoenix), jak również prowadzenie działalności operacyjnej w możliwie najbardziej zrównoważony sposób.

Producent podjął w 2022 roku długoterminowy projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju, który jest realizowany przez Grupę Deceuninck w ramach inicjatywy SBTi (Science Based Targets Initiative). Ambicją firmy jest redukcja emisji CO2 o 60 proc. do 2030 roku, co osiągnięte zostanie dzięki opracowaniu bardzo szczegółowego planu działania. Oznacza to, że Grupa Deceuninck będzie dużo inwestować w ograniczenie śladu węglowego. W ramach działań grupy, także Deceuninck Poland bierze udział w zielonej transformacji, m.in. poprzez inwestycje w fotowoltaikę, by pozyskiwać zieloną energię na potrzeby działań operacyjnych. Inwestycja jest obecnie w fazie projektowej, a jej realizacja zaplanowana jest na 2024 rok.

www.deceuninck.pl

1