Nowa branża termomodernizacji

Red.: |Data publikacji:

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, udzielił wywiadu redaktorowi Guzalowi z portalu termomodernizacja.pl , w którym panowie poruszyli m.in. temat formującego się w Polsce rynku termomodernizacji. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło nowych wymagań unijnych, zobowiązujących właścicieli budynków do przeprowadzenia termomodernizacji do roku 2033. Dyrektor Kaźmierski nie sądzi, aby było to realne:

W 100% jest to niemożliwe. W praktyce mówimy tu o 15% zasobów budowlanych w Polsce. I nie ma w tym działaniu żadnego przymusu. Działania na rzecz termomodernizacji są zbieżne z interesem naszego kraju, dlatego tworzymy zachęty do działania w tym zakresie. Muszą one być dobre, proste i trwałe do przeprowadzenia przez firmy, a niekoniecznie przez właścicieli. Ten model sprawdza się w programie Mój Prąd i w zakresie termomodernizacji też musi zacząć działać. Choć jest to oczywiście o wiele trudniejsze. Koszt energii ma zachęcać do działania.

Trudno dziś mówić w Polsce o branży termomodernizacji czy efektywności energetycznej. Mamy rozproszone specjalizacje. Klient oczekuje, że ktoś do niego przyjdzie i przeniesie go z kategorii G do D. Chciałby dostać takie gotowe rozwiązanie. Takiej branży nie ma. My musimy ją stworzyć. Dużą rolę ma w tym państwo, ale i po stronie branży musi być partner. W OZE już dziś można tak działać. W budownictwie tego jeszcze nie ma. (…) Po zakończeniu prac związanych z dyrektywą EPBD chciałbym usiąść z naszą branżą (budowlaną – red.) i zacząć ją scalać. Udało mi się to z OZE, jestem przekonany, że uda się też w budownictwie.

Myśl przedstawiciela Ministerstwa jest już wdrażana na rynku. Setki doradców ds. dotacji, wyedukowanych w Koalicji Termomodernizacji, już dzisiaj lokalnie scalają tą branżę. Współpracują z ekipami od pomp ciepła i fotowoltaiki, z firmami ociepleniowymi, by dostarczać swoim klientom rozwiązania od A do Z. Od rozpoznania potrzeb i  napisania wniosku o dotację, przez wykonanie prac ociepleniowych, po uzyskanie dofinansowania. Z nimi dyrektor Kaźmierski może już dzisiaj siadać do rozmowy o działaniach nowej branży termomodernizacji.

całość rozmowy z dyr. Kaźmierskim na stronie termomodernizacja.pl

1