Nie można biernie czekać na zmiany

Red.: |Data publikacji:

Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus, uczestnika Koalicji Termomodernizacji, opowiada o konieczności termomodernizacji budynków, roli stolarki otworowej oraz możliwości pozyskania wysokich dotacji. Postępujące zmiany klimatyczne, coraz wyższe koszty życia, a także rosnąca świadomość konsumencka – zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna sprawiły, mówi pan Mariusz, że budownictwo energooszczędne oraz pasywne to nie tylko trend czy chwilowa moda. Walka o komfort i lepszą przyszłość zaczyna się dziś. 

Dlaczego dziś tyle mówi się o energooszczędności oraz termomodernizacji?

Czynników, bez wątpienia, jest naprawdę wiele. Dziś świat idzie z duchem ekologii. Na początku kroki te dyktowane były ustawodawstwem, które miało nas zmobilizować do wykorzystywania surowców odnawialnych i zmniejszenia produkowanego śladu węglowego. Ten „nakaz” szybko zmienił się w również w inicjatywy oddolne, a ludzie zaczęli zauważać i rozumieć konieczność innego spojrzenia na to, jaki wpływ wywieramy na środowisko naturalne. Domy, w których mieszkamy, zwłaszcza te starego typu, nie mogą w oczywisty sposób spełnić ekologicznych wymagań, stąd cały nurt termomodernizacyjny, który z jednej strony ma zaopiekować się komfortem oraz zdrowiem mieszkańców, a z drugiej dać oddech planecie. Cel, choć słuszny i jak najbardziej szczytny, wiąże się ze sporą inwestycją, dlatego za samą ideą musiało iść konkretne wsparcie. Stąd cały wachlarz dofinansowań, takich jak program Czyste Powietrze, z których po prostu warto skorzystać.

Jak ocenia Pan stan wiedzy klientów na temat termomodernizacji, czy energooszczędności domów, w których mieszkają?

Myślę, że nie zawężałbym tematu wyłącznie do klientów. Każdy z nas powinien sobie zadać pytania, czy nasz dom jest ciepły, czy zimny, w dobrym stanie, czy w złym? Jak często się nad tym zastanawiamy? Czy refleksja przychodzi wtedy, gdy płacimy wysokie rachunki za ogrzewanie? A może na etapie, gdy musimy ubrać się cieplej, będąc w czterech ścianach? Jedno jest pewne, coraz więcej ludzi słyszało o programach, dofinansowaniach, które mogłyby wesprzeć ich w walce o polepszenie stanu budynku, ale nie zawsze potrafią te działania nazwać. I nasza w tym rola, by krok po kroku wskazać wszelkie możliwości, pomóc wybrać najlepsze ścieżki działania oraz dobrać niezawodne produkty na miarę XXI wieku. Tu na szczęście zauważalna jest jeszcze jedna zmiana – klienci wiedzą, że dobrej jakości okna czy drzwi to nie tylko estetyka, ale realne oszczędności, cieplejsze, cichsze wnętrza i pełne bezpieczeństwo.

Niedawno OknoPlus wstąpił do Koalicji Termomodernizacji. Dlaczego?

Odpowiedzialni producenci powinni każdego dnia pracować nad tym, by oferować swoich klientom coś więcej niż tylko produkty – to najważniejsze. Z drugiej strony, szukanie dodatkowych możliwości wiąże się z sytuacją rynku budowlanego, który w ostatnich latach znacząco wyhamował. Dziś, z uwagi na okoliczności ekonomiczne oraz polityczne, buduje się mniej, a same koszty przedsięwzięcia znacząco wzrosły. Nie można zatem biernie czekać na zmiany, a wdrażać inicjatywy, które przekierują siłę działań na nieco inną grupę odbiorców – ludzi, którzy mają już domy, ale podjęli decyzję o wyniesieniu swojego komfortu na zupełnie nowy poziom. Pamiętajmy, że świat dąży do tego, by wszystkie budynki charakteryzowały się niską emisyjnością, a nawet zero-energetycznością. Musimy więc zadbać o tych, którzy na co dzień mierzą się z dyskomfortem życia w starym budownictwie.

Co realnie zyska klient na Waszym wstąpieniu do Koalicji?

Koalicja Termomodernizacji to inicjatywa edukacyjna, która za cel nadrzędny stawia sobie kompleksowe szkolenie przedstawicieli handlowych oraz dealerów stolarki okiennej z zakresu dofinansowań programów rządowych. Koalicjantom przyświeca wspólne zadanie – stymulowanie rynku remontowego oraz podkreślenie niebagatelnej roli stolarki otworowej we wznoszeniu energooszczędnych oraz pasywnych budynków. Szkolimy się intensywnie i nie zwalniamy tempa!

Co zyska na tym klient? Przede wszystkim fachową opiekę oraz czas, którego nie będzie musiał poświęcić na zapoznawanie się z wymaganiami programu Czyste Powietrze, bo to właśnie w pozyskaniu tego dofinansowania możemy pomóc inwestorom. Zebranie odpowiednich dokumentów, przygotowanie wniosku, weryfikacja wymagań – to skomplikowane zagadnienia, a jeden błąd może zaważyć na rządowej decyzji. Nasi specjaliści zajmują się tym tematem od a do z i to nie tylko w obrębie branży stolarki otworowej. Możemy pomóc holistycznie – przygotowując wniosek na termomodernizację całego budynku, czyli docieplenia, wymiany źródła ciepła na nowe i ekologiczne, renowacji instalacji grzewczej, remont dachu. To bez wątpienia ułatwia poszukiwanie poszczególnych elementów budowlanych, które pomogą stworzyć energooszczędny, ciepły dom. Bez zbędnego stresu, bez straty czasu.

A jakie rozwiązania OknoPlus poleca do termomodernizowanych budynków?

Przede wszystkim takie, które z nawiązką wyprzedzają wymagania Warunków Technicznych 2021. Współczynnik Uw musi być niższy niż 0,9 W/m2K, a w przypadku parametru g najlepiej celować w wartości na poziomie 60-70%. Te warunki spełniają dziś zarówno okna PVC, jak i aluminiowe, wyposażone w pakiety trzyszybowe oraz w wykonane ze specjalnych kompozytów tzw. ciepłe ramki dystansowe umieszczone między szybami.
Rozwiązania „szyjemy na miarę”, dobieramy do indywidualnych potrzeb klienta oraz projektu, możemy poddać je pełnej personalizacji. Co do zasady proponujemy inwestorom rozwiązania, które wyróżniają się na tle konkurencji parametrami, funkcjonalnością oraz designem. Doskonałym przykładem takich produktów są rozwiązania z kolekcji Reveal (ALU) czy okna Morlite (PVC).

 

Specjaliści OknoPlus czekają w autoryzowanych salonach w całej Polsce.

1