Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Kiedy stosować napędy do okien ?

Red.: |Data publikacji:

Wietrzenie stało się szczególnie ważne w okresie pandemii, kiedy coraz więcej mówi się o konieczności regularnej wymiany powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa duża liczba osób. Jednak otwarcie okien nie zawsze jest możliwe.

Fot.:D+H

W wielu projektach spotykamy okna trudno dostępne lub takie, które ze względów bezpieczeństwa w ogóle nie mają przewidzianej opcji otwierania, np. okna w wysokich biurowcach. Poza tym otwieranie i zamykanie okien o dużej powierzchni samo w sobie jest wyzwaniem i przekłada się na wyższe koszty całej konstrukcji. Z pomocą przychodzi automatyka okienna D+H, która pozwala na bezpieczne i wygodne otwarcie praktycznie każdego typu i rozmiaru stolarki.

Ograniczenie dostępu ze względu na bezpieczeństwo

W systemach naturalnej wentylacji najczęściej wykorzystuje się napędy łańcuchowe. Zamontowane w oknach uchylnych eliminują ryzyko związane z tradycyjnymi oknami otwieranymi na oścież, a jednocześnie zapewniają nieograniczony dopływ świeżego powietrza. Warto pamiętać, że efektywne wietrzenie jest ważne również tam, gdzie korzysta się z klimatyzacji. Dostęp do świeżego powietrza przekłada się na lepsze samopoczucie i zdolność koncentracji, a w obecnych czasach ma szczególne znaczenie dla zdrowia osób przebywających we wspólnej przestrzeni. Okna wyposażone w napędy okienne mogą zapewniać dopływ powietrza z zewnątrz tam, gdzie normalnie byłby on ograniczony ze względów bezpieczeństwa, np. w biurowcach czy obiektach takich, jak szkoły, przedszkola, szpitale i domy opieki.

Otwieranie okien trudno dostępnych

Siłownik VCD w oknie połaciowym Fot.:D+H

Kolejnym przypadkiem, w którym zastosowanie napędów powinno być standardem są okna trudno dostępne. Skrzydła okienne zamontowane zbyt wysoko, ze względu na swoją lokalizację najczęściej w ogóle nie są otwierane, stanowią jedynie źródło światła. Z taką sytuacją mamy do czynienia zarówno w dużych inwestycjach, jak i w domach jednorodzinnych, gdzie zdarza się, że wysoko umiejscowione okna połaciowe albo okna w garażu praktycznie nie są używane. Okno możemy wyposażyć w siłownik i sterować jego otwieraniem oraz zamykaniem za pomocą przycisku lub pilota. Istnieje też możliwość zintegrowania pracy okien z systemem smart home czy np. czujką pogodową lub wewnętrznym czujnikiem wilgotności i temperatury.  

Fot.:D+H

Podstawowe korzyści z zastosowania napędów okiennych:

  • możliwość otwarcia okien trudno dostępnych,
  • zautomatyzowane, efektywne wietrzenie,
  • wygodne otwieranie okien za pomocą przycisku, pilota lub aplikacji,
  • możliwość skonfigurowania pracy okien z systemem zarządzania budynkiem, zewnętrzną czujką wiatru/deszczu lub wewnętrznym czujnikiem wilgotności i temperatury,
  • bezpieczne otwieranie okien (ograniczenie możliwości otwarcia na oścież).

Montaż napędów do okien

Napędy łańcuchowe, w zależności od modelu, są przeznaczone do montażu nawierzchniowego lub wewnątrz profilu okiennego. Siłowniki z serii VCD zamontujemy na gotowym oknie – na skrzydle lub na ramie. Na kanale D+H Polska na YouTube możemy zobaczyć instrukcję montażu napędu na oknie krok po kroku. Seria CDC to bardziej dyskretny wariant, bo napęd jest ukryty wewnątrz profilu okiennego, ale wymaga to zaplanowania i odpowiedniego przystosowania okna jeszcze przed montażem.

 

 

Jak dobrać napęd do okna?

Wybór modeli siłowników do okien D+H jest duży, jednak do celów naturalnej wentylacji najczęściej stosuje się serie VCD lub CDC, które pozwalają na automatyczne uchylanie, rozwieranie i odchylanie okna lub w sytuacji, kiedy chcemy, aby okno otwierało się również na oścież – napęd okuć okiennych BDT-Advanced. Dobór siłowników do okien wykorzystywanych jedynie do wentylacji (bez funkcji oddymiania), możemy przeprowadzić samodzielnie. W tym celu powstał Kalkulator doboru napędów www.napedyokienne.pl. To darmowe narzędzie online, które pozwala w prosty sposób dopasować odpowiedni napęd do stolarki okiennej. Wystarczy podać podstawowe informacje o wymiarach oknach, kierunku otwierania i preferowanym sposobie montażu.

Warianty okien obsługiwanych przez napęd VCD Fot.:D+H

Dobór siłowników do większej liczby okien czy dużych inwestycji prowadzi firma D+H służąc profesjonalnym wsparciem projektowym. Jeśli jesteś zainteresowany możliwościami zastosowania automatyki okiennej lub potrzebujesz wsparcia technicznego, skontaktuj się z nami.

 

1