Na co postawić, panie premierze?

Autor: |Data publikacji:

Profesor Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier i członek Rady Polityki Pieniężnej, rozmawiał z jednym z portali o obecnej sytuacji opanowanej przez koronawirusa i perspektywach, jakie rysują się na horyzoncie. Więcej tam było o życiu, o zmianach zachowań, o naszych postawach, aniżeli o ekonomii i gospodarce. Udało się jednak poznać zdanie Profesora na temat konsekwencji obecnych zmian rynkowych:

Są tacy, którzy mówią: dochód narodowy spadnie o tyle, ewentualnie o tyle. Róbmy takie scenariusze makroekonomiczne, ale to nie one rozstrzygną o tym, co się stanie, one pozwolą nam tylko intelektualnie rzeczywistość ogarnąć, ale nie będą miały na nią wpływu. Na rzeczywistość będzie miało wpływ to, czy dzisiaj przykładowo przedsiębiorcy będą uprawiali kanibalizm rynkowy i niszczyli wszystkich swoich kontrahentów po to, żeby się ratować. Czy też zrozumieją, że to w jaki sposób będą dzisiaj odpowiedzialni za innych (a nie tylko za siebie) będzie miało później bardzo ogromne znaczenie; jaka część potencjału zostanie zachowana, jak ja dalej będę mógł rozwijać swoją działalność. I to trzeba ludziom biznesu uzmysławiać: to jak wy dziś zachowacie się wobec waszych kontrahentów, będzie wyznaczało wasze przyszłe możliwości. Jeśli uwierzycie w to, że teraz należy doprowadzić do wybicia wszystkich swoich konkurentów i później będziecie rządzić na rynku, to będziecie oczywiście panować, ale nie wiadomo nad czym. Nad gruzami?

(…) Więc jak ludzie mnie pytają: „to na co mamy postawić”, ja mówię: postawmy przede wszystkim na to, by zrozumieć, że występowanie globalnych ryzyk i globalnych zagrożeń w globalnym świecie, w którym żyjemy jest nieuchronne. To nie musi być kolejny koronawirus. To mogą być takie zagrożenia jak pożary lasów, deficyt wody, wielkie żywiołowe katastrofy. Dziesiątki różnych rzeczy mogą się pojawić, również dlatego, że tak człowiek przez wieki postępował jak postępował. Natomiast zanim to odwrócimy, jeśli w ogóle odwrócimy, to musimy się zastanowić w jaki sposób się na to uodpornić.

Były wicepremier, wykładowca akademicki zwraca uwagę na nieodwracalność zmian, na nieuchronność zagrożeń jakie wynikają z globalizacji gospodarki i naszego życia. To my sami, ale we wspólnocie powinniśmy znaleźć „szczepionki”, które na te ryzyka i zagrożenia nas uodpornią. Nie uwierzmy w to, mówi prof.Hausner, że kręcąc się w kółko popychamy świat do przodu. Najlepiej w ogóle przestańmy się kręcić, zatrzymajmy się na chwilę i przemyślmy na nowo: co czyni nas szczęśliwymi? Gorąco polecamy lekturę wywiadu z Profesorem na portalu DesignLive.