Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Miniżuraw – pomocnik montażysty

Red.: |Data publikacji:

Montaż okien i drzwi to ciężka praca, szczególnie przy dzisiejszych projektach architektonicznych.  Dlatego z pomocą przychodzi firma Dźwigniemy To, która wynajmuje specjalistyczny sprzęt z fachową obsługą. Miniżuraw to doskonały pomocnik montażysty.

Nowoczesne budownictwo chętnie wykorzystuje duże przeszklenia. Stolarka wykonywana jest najczęściej z grubych termoizolacyjnych profili i szklona pakietami trzyszybowymi, także bezpiecznymi i podnoszącymi odporność na włamanie. Nie jest już niczym niezwykłym fakt, że drzwi tarasowe HS, bramy czy składniki fasad ważą ponad 200 kg. Na etapie wyceny sprzedawca powinien ustalić sposób transportu oraz montażu takich elementów i w wycenie uwzględnić dodatkowe koszty.

mini żuraw
Zdjęcie: dzwigniemyto.pl

Zawiesia podciśnieniowe chwytają szyby dzięki przyssawkom

Problem z dużą stolarką powstaje już w zakładzie produkcyjnym. Wielu czynności przy transporcie wewnętrznym i szkleniu nie da się wykonać siłą ludzkich mięśni. Dlatego stosuje się żurawie i suwnice wyposażone w zawiesia podciśnieniowe. Urządzenia te umożliwiają chwytanie przedmiotów i przenoszenie ich za pomocą wytwarzanego podciśnienia. Wspierają w ten sposób pracę ludzi wykonujących zadania fizyczne.

Urządzenia te składają się z ramy stalowej oraz przyssawek wykonanych z mieszanek gumy i silikonów. W zależności od przeznaczenia zawiesie posiada cztery lub więcej przyssawek. Poza tym każde wyposażone jest w pompę próżniową, akumulator podciśnienia, zawór zwrotny, przekaźnik podciśnienia, zawory podciśnieniowe oraz sygnalizację alarmową. Może mieć również obrotowy system zamiany przyssawek i sterowanie radiowe na pilota. Urządzenia z czterema głowicami ssącymi osiągają nośność 360 kg, zaś ośmiogłowicowe – 750 kg. Zawiesia próżniowe, nazywane inaczej przyssawkami lub chwytakami, są coraz częściej na standardowym wyposażeniu zakładów produkujących stolarkę. Wykorzystuje się je głównie na stanowisku szklenia oraz przy pakowaniu gotowej stolarki.

mini żuraw
Zdjęcie: dzwigniemyto.pl

Do przeładunku i transportu często używane są samochody dostawcze z żurawiem (HDS) wyposażonym w zawiesie. Jednak żuraw samochodowy nie zawsze jest w stanie podjechać bezpośrednio na miejsce montażu. Aby dostarczyć stolarkę do budynku i wstawić w otwór, ekipy montażowe korzystają z samobieżnych minidźwigów. Do wyboru jest wiele takich urządzeń, o różnych rozmiarach, wysięgu i udźwigu. Zazwyczaj poruszają się na gąsienicach, posiadają dwa silniki: spalinowy i elektryczny oraz zdalne sterowanie radiowe, które umożliwia pracę w miejscach, gdzie trudno jest wejść operatorowi. Dzięki bardzo precyzyjnym ruchom oraz znacznemu udźwigowi mini żurawie doskonale sprawdzają się w montażu szyb i wielu innych elementów.

Miniżuraw to doskonały pomocnik montażysty

Na przykład żuraw BG Lift M250, mimo niewielkich wymiarów, z zastosowaniem specjalnego przedłużenia wysięgnika, tzw. JIB, uzyskuje wysięg 15,9 metra. Pozwala to na montaż dużych przeszkleń na balkonach. Może do tej wysokości podnieść elementy o wadze 650 kg. Maksymalny udźwig – 2,5 tony – uzyskuje przy wysięgu 1,5 metra.

mini żuraw
Zdjęcie: dzwigniemyto.pl

Niektóre wersje miniżurawi są wyposażone w funkcję „podnieś i jedź”, która umożliwia przemieszczanie się z ładunkiem. BG Lift M060 to maszyna, która dzięki swojej niewielkiej wadze – tylko 750 kg oraz udźwigu do 580 kg – często stawiana jest na dachu. Dzięki możliwości podniesienia i jazdy z ładunkiem doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie trzeba transportować stolarkę na większe odległości. Maksymalna wysokość wysięgnika wynosi 4,25 metra.
Najmniejsze z mini dźwigów można wprowadzić do pomieszczenia przez jednoskrzydłowe drzwi.

Żuraw UNIC URW 295 ma tylko 60 cm szerokości, co pozwala mu na przejechanie przez wąskie drzwi lub przesmyki. Do jego przetransportowania wystarczy przyczepka samochodowa. Mimo niewielkich wymiarów jest w stanie udźwignąć ciężary do prawie 3 ton. Długi wysięgnik umożliwia pracę w zasięgu ponad 8 metrów. Jest to sprzęt niezastąpiony przy pracach montażowych wewnątrz pomieszczeń.

mini żuraw
Zdjęcie: dzwigniemyto.pl

Niektórych robót montażowych nie da się wykonać tylko siłą ludzkich mięśni. Dlatego niezbędne jest użycie specjalistycznych urządzeń. Miniżuraw to doskonały pomocnik montażysty, umożliwiający instalację wielkich przeszkleń, zachowanie bezpieczeństwa oraz ochronę zdrowia montażystów. Pozwala sprostać rosnącym wymaganiom klientów i oszczędzać czas przeznaczony na prace montażowe. 

Na co zwrócić uwagę wynajmując miniżurawia?

Najtańszy żuraw kosztuje 120 tysięcy złotych  ale najczęściej jest to wydatek rzędu 280-400 tysięcy złotych, a nawet w przypadku większych 800 tysięcy złotych. Z  tego względu  decyzja o  zakupie wymaga racjonalnej oceny potrzeb oraz możliwości finansowych firmy. Bardziej opłacalny może być wynajem. Wynajmując sprzęt z operatorem należy brać pod uwagę nie tylko cenę i bliską lokalizację dostawcy. Warto sprawdzić jakość oferowanego sprzętu, doświadczenie firmy oraz uprawnienia osoby go obsługującej. Najlepiej stawiać na firmy, które specjalizują się w takich usługach oraz dysponują różnym sprzętem, dobieranym do potrzeb klienta. To pozwala usprawnić pracę oraz eliminuje błędy czy straty w postaci uszkodzonego towaru. Taką firmą jest zdecydowanie Dźwigniemy To.

Czytaj więcej na dzwigniemyto.pl

Dżwigniemy To
Jędrzej Lewandowski
biurojlewandowski@gmail.com
+48 601 981 311

 

 

1