Miliard na horyzoncie

Red.: |Data publikacji:

Grzegorz Białczak, wiceprezes zarządu PORTA KMI Poland, wypowiedział się na łamach Pulsu Biznesu na temat najbliższych planów polskiego lidera segmentu drzwi. Budując nową strategię firma zapowiadała, że już w roku 2023 osiągnie przychody przekraczające miliard złotych. Wszystko wskazuje na to, że cel ten może osiągnąć nawet wcześniej niż zakładała.

Grzegorz Białczak, Porta KMI

W zeszłym roku podjęliśmy decyzję o budowie szóstej fabryki. Początkowo zakładaliśmy inwestycję na poziomie 140 mln zł, jednak uznaliśmy, że moce wytwórcze fabryki muszą być prawie dwa razy większe — inwestycja będzie zatem kosztować około 50 mln euro. (..) Nowy zakład powinien być oddany do użytku w III kw. 2023 r. Dzięki niemu oraz modernizacji pozostałych nasze moce produkcyjne wzrosną o ponad jedną piątą.

Przyjęta strategia Porty zakłada również zwiększenie udziału sprzedaży eksportowej w przychodach spółki. Udział ten rzeczywiście rośnie, bo stanowi już 26 proc. przychodów, podczas gdy jeszcze rok temu była to 1/5. Cele są znacznie wyższe.

Chcemy zwiększyć zagraniczną sprzedaż głównie na tych rynkach, na których już jesteśmy. Chcemy, aby za dwa lata sprzedaż krajowa i eksportowa były podobnej wielkości. Docelowo z zagranicy powinno pochodzić około 70 proc. naszych przychodów. (..) Jeśli nasi konkurenci w zeszłym roku rośli w podobnym tempie jak wcześniej — o czym przekonamy się za dwa, trzy miesiące — to z naszą dynamiką mogliśmy już wskoczyć na czwartą, a może nawet na trzecią pozycję w Europie.

Porta, podobnie jak inni liderzy polskiego rynku stolarki, intensywnie inwestuje w rozwój mocy produkcyjnych. Nie chodzi już tylko o nowe hale i nowe linie produkcyjne, ale też o nowatorski sposób organizacji logistyki wewnątrz przedsiębiorstwa oraz innowacyjny sposób komunikacji z rynkiem. W ubiegłym roku firma osiągnęła ponad 730 mln zł przychodów. Jeśli w tym roku powtórzy dynamikę ubiegłoroczną to ma szansę zrealizować swój miliardowy cel nawet już w tym sezonie.

Źródło: Puls Biznesu

1