Maszyny i narzędzia na rok 2021

Red.: |Data publikacji:

Branża maszynowa jest ściśle zależna od sytuacji w przemyśle. A covidowy rok 2020 nie był dla producentów stolarki tak zły jak dla wielu innych gałęzi gospodarki.


Okazuje się, że mieszkańcy Europy w czasie pandemii, lockdownu i kwarantanny postanowili poprawić komfort w swoich domach i ruszyli na zakupy do sklepów budowlanych po nowe okna i drzwi. Producenci utrzymali poziom produkcji i nie zawiesili planów inwestycyjnych. Dzięki temu dostawcy maszyn wchodzą w nowy rok z pełnym portfelem zamówień i z dużym optymizmem. Niektórzy postanowili zainwestować w nowe moce produkcyjne. Wszyscy zapowiadają wprowadzenie w 2021 roku innowacyjnych rozwiązań.

Poniżej przedstawiamy kilka wypowiedzi przedstawicieli branży maszynowej udzielonych naszej redakcji.

Centrum obróbcze Alu-Baz. Zdjęcie: Urban Polska

Janusz Bubień, Urban Polska:

Urban Polska wraz ze swoimi partnerami handlowymi na nowy rok 2021 przygotowuje wiele nowych rozwiązań w zakresie innowacji w produkcji stolarki. Będą to rewolucyjne zmiany w centrach tnąco-obróbczych, jak również w zakresie innych maszyn i urządzeń oferowanych przez naszą firmę, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Z uwagi na rosnący popyt na nasze produkty, firma Urban Polska podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy nowej hali produkcyjnej nr 4. Już 4 stycznia ruszyła realizacja inwestycji wraz z zapleczem, tj. placem manewrowym oraz parkingami. Nowa hala pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz wytwarzanie większej ilości części i podzespołów do budowy własnych maszyn. Wolumen inwestycyjny przewidywany na ten rok to kilka milionów złotych.

Musimy być przygotowani na „dzień po COVID” – to nasze motto na nowy rok. Zdobyty już bezpieczny pakiet zamówień na rok 2021 i 2022 pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Pięcioosiowe centrum P527. Zdjęcie: Ultima

Maciej Marcinkowski, Ultima:

Miło mi poinformować, że Ultima Spółka z o.o. jako oficjalny dystrybutor marki Pertici Industries wprowadzi w 2021 r. do swojej oferty wszechstronne i elastyczne centrum obróbcze do profili z PCW – model FC1000. Jest to oferta uzupełniająca znaną i powszechnie cenioną stację tnącą do PCV SCARABEO. Nowa linia produkcyjna wyposażona jest w automatyczny stół podawczy, wielowrzecionowy moduł obróbczy zainstalowany na ruchomym pierścieniu oraz magazyn rozładunkowy. Dzięki tej ofercie Ultima jest w stanie zaproponować kompletne rozwiązanie do produkcji stolarki PCW.

Kontynuujemy również naszą linię pięcioosiowych centrów obróbczych CNC do aluminium. Model P527 jest wyposażony w wiele nowych rozwiązań, a jego niewątpliwym atutem jest unowocześniony interfejs maszynowy pozwalający na jeszcze bardziej wszechstronne, a jednocześnie proste programowanie oraz sterowanie.

Nowy model zgrzewarki kształtowej SL4-FF EVO RS. Zdjęcie: Fimtec

Gero Albers, Fimtec Polska:

Rok 2021 w branży maszyn do produkcji stolarki PCW będzie stał pod znakiem maksymalizacji wydajności produkcji z dostępnej powierzchni produkcyjnej. Wyznaczając trendy w tym zakresie, wprowadzamy dwa kluczowe modele maszyn: zgrzewarkę SL-4 EVO RS oraz linię obróbczo-tnąco-skręcającą FabCut 3B RS.

Nowy model EVO RS wydajnością odpowiada tradycyjnym liniom zgrzewająco-czyszczącym, przy zachowaniu przyjętej już jako norma jakości zgrzewania w technologii V-PERFECT. Zwiększona wydajność zrealizowana została m.in. przez skrócenie czasu frezowania przygotowawczego zgrzewanego profilu. Linia obróbczo-tnąca FabCut 3B RS z wieloma nowymi rozwiązaniami, takimi jak innowacyjna konstrukcja podwójnego grippera do wprowadzania profili czy nowatorskie ułożenie agregatów obróbczych, pozwoli na przygotowanie elementów dla kilku linii zgrzewających.

Adrian Bartecki, Fimtec Polska:

Firma Fom Industrie zrobiła kolejny duży krok naprzód, ułatwiający pracę producentom stolarki aluminiowej. LOLA (Log On Live Automation) to aplikacja stworzona przez FOM, działająca na smartfonach, tabletach i komputerach. Wyświetla ona aktualny status pracy maszyny, statystyki wykonanych zleceń, a także wydajność maszyn i operatorów. Jest to kolejny krok w kierunku przemysłu 4.0.

Aplikacja jest dostępna w ofercie Fimtec Polska od tego roku i już w marcu rozpoczynamy uruchamianie parku maszynowego w firmie Eko Okna, który będzie sprzężony z programem LOLA.

Centrum Comet R6 Emmegi. Zdjęcie: R&D Tech

Anna Kufel-Sikorska, R&D Tech:

Przyszłość to automatyzacja produkcji, nowe technologie. Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że nasze produkty są stale udoskonalane, a ich funkcjonalność – zwiększana. Nasza firma regularnie oferuje nowości maszynowe. Rok 2021 nie będzie wyjątkiem. W ciągu najbliższych miesięcy zaprezentujemy kilka nowych rozwiązań. Niedawno ofertę R&D Tech wzbogaciło centrum COMET R6 HP – absolutny bestseller, który od momentu pojawienia się na rynku cieszy się nieustającym zainteresowaniem klientów. W pierwszym kwartale bieżącego roku chcielibyśmy zaprezentować szerokiemu gronu naszych klientów kolejne centrum obróbcze przeznaczone do obróbki profili z aluminium, PCW i ze stali. Ten model już wkrótce znajdzie się w naszej ofercie i z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

1