Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Manipulatory do szkła MC DIAM

Red.: |Data publikacji:

Szkło choć często niewidoczne jest dość ciężkim materiałem.  Np. masa granitu waha się od 2,6-2,8 gr / cm3, natomiast masa szkła to 2,5 gr / cm3! To bardzo zbliżone wartości. Metr kwadratowy szkła o grubości 4 mm waży zatem 10 kg.  Biorąc pod uwagę ilość metrów kwadratowych szkła jaką przetwarza każdy zakład można łatwo policzyć, ile kilogramów szkła przenoszą operatorzy. Szybka linia do produkcji szyb zespolonych firmy Bystronic glass pozwala produkować ok. 450 m2 zespoleń dwukomorowych w ciągu zmiany. Dla operatora, który pracuje na końcu linii oznacza to niemal 1500 kg szkła do odstawienia z linii na stojak. Choć z reguły stojak stoi blisko linii, należy pamiętać, że operatorzy wykonują tę pracę dzień w dzień. Po 200 dniach pracy operator ma okazję przenieść ok. 90 ton szkła. To oczywiście statystyka, jednak obrazuje skale.

Ergonomia pracy to bardzo ważna kwestia. W dzisiejszych czasach pracodawcy nie bez powodu poświęcają dużo uwagi kwestii komfortu pracy operatorów.

Należy pamiętać, że poprawa ergonomii nie wiąże się jedynie z poprawą samopoczucia operatorów. Dobrze zaprojektowany system pozwala również poprawić wydajność linii a przy tym zwiększyć bezpieczeństwo.

Patrząc na otaczające nas budynki nie trudno zauważyć, że szkło wykorzystywane na fasadach jest co raz większych rozmiarów. W architekturze rozmiar Jumbo nikogo już nie dziwi. Operowanie taflą szkła o powierzchni ok 18 m2 i wadze często przekraczającej 300 kg nie należy ani do prostych, ani do bezpiecznych. Wszystko wskazuje na to, że od dużych rozmiarów szkła nie ma odwrotu co oznacza, że operatorom będzie co raz trudniej.

Większość ram ssawkowych wygląda bardzo podobnie. Każde z tego typu urządzeń ma podobne zadanie. Pomóc operatorowi przenieść szkło z punktu A do punktu B. Czasami obrócić lub pochylić. Z pozoru proste. Na poszczególnych etapach produkcji mogą być jednak zupełnie inne uwarunkowania. Manipulator, który świetnie sprawdza się na końcu linii do produkcji zespoleń już nie koniecznie sprawdzi się tak samo dobrze przy pionowej szlifierce lub na hartowni. MC DIAM posiada w swojej ofercie ponad 20 różnych urządzeń, z czego każde może zostać skonfigurowane na kilka sposobów. Biorąc pod uwagę kilka możliwości podwieszenia manipulatorów otrzymujemy bardzo różnorodną ofertę.

Wielu klientów przez przyzwyczajenie używa zupełnie nietrafionych urządzeń.  Spora cześć klientów po zainstalowaniu nowego urządzenia przyznaje, że nie zdawało sobie sprawy, jak bardzo można usprawnić niektóre operacje.

W krajach takich jak Francja czy Niemcy, kładzie się obecnie bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo. Specjalne jednostki certyfikujące i pilnujące zasad BHP wprowadzają co raz więcej regulacji. W rezultacie co raz częściej możemy spotkać na rynku urządzenia naszpikowane przeróżnymi czujnikami. Na ostatnich targach GLASSTEC firma Bystronic glass zaprezentowała nową serię urządzeń: B’VACOOM. Są to manipulatory wyposażone w całkiem sporą dawkę elektroniki. Mamy tam specjalny panel operatora z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są istotne informacje. Wiemy na przykład, które ssawki dobrze chwyciły szkło. Widzimy ciężar szkła i w czasie rzeczywistym zmianę obciążenia. Wiemy dokładnie, kiedy szkło jest już oparte o stojak.  Widzimy historię operacji i logowania się poszczególnych operatorów itp. Nie mamy jednak wątpliwości, że takie systemy będą pojawiać się co raz częściej.

Na ergonomię pracy również ma wpływ sposób podwieszenia urządzenia. W zasadzie każdy proces produkcji ma swoje uwarunkowania, do którego można zaprojektować dedykowany system przenoszenia szkła.  Co raz częściej klienci zwracają się do nas z zapytaniem o urządzenia, których chcą używać przy piecu do hartowania. Linia do hartowania, która z założenia ma hartować duże rozmiary formatek często wyposażona jest uchylne ramiona na stacji załadunkowej i rozładunkowej. W takim przypadku operatorzy potrzebują prostej ssawki, która wykonuje jedynie operacje pion-pion (na załadunku przekładają szkło ze stojaka na uchylne ramiona i odwrotnie na stacji rozładunku). Stoły uchylne to jednak spory wydatek i wielu klientów, którzy sporadycznie mają zamiar hartować duże rozmiary szkła nie decyduje się na ich zakup. Rozwiązaniem wtedy jest ssawka, która ma możliwość pochyłu o 90 stopni. Dla jednego z naszych klientów przygotowaliśmy urządzenia, dzięki którym z powodzeniem można obsługiwać tafle jumbo o ciężarze nawet 650 kg.  Oczywiście „diabeł tkwi w szczegółach” – aby takie urządzenie było bezpieczne trzeba zadbać np. o odpowiedni rozstaw ssawek i regulowany na długości panel operatora! W przypadku pochylania tak dużych i ciężkich formatek pochył powinien odbywać się dzięki przekładni elektrycznej a próżnia powinna być generowana przez pompę próżniową.

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą ssawkom do szkła www.ssawkidoszkla.pl

 

1