Kryzys w firmie budowlanej. Część I: Jakie przynosi szanse?

Red.: |Data publikacji:

„Świat nie musi się skończyć” – przekonuje Wojtek Stanowski, właściciel debesto.com. W swoim dwuczęściowym felietonie pisze o szansach dla firm budowlanych, które niesie kryzys oraz o sprawach, na które mamy wpływ. 

Wszędzie ten koronawirus. Włączasz telewizor – wirus, włączasz radio – wirus, otwierasz internet – wirus. Cytując klasyka: „aż strach otworzyć lodówkę”. Jeszcze tydzień temu cieszyłem się z zaszczytu bycia głównym gościem marcowego numeru „Forum Branżowego”, a dziś trzeba zestawić ambitne plany z rzeczywistością (co nie oznacza, że nasza firma zamierza z nich zrezygnować).

I dlatego właśnie chcę do tej całej naszej pełnej paniki historii podejść od zupełnie innej strony. Chcę mój drogi kliencie, przyjacielu z branży budowlanej, abyś spojrzał na problem od dwóch nietypowych jak na ten katastroficzny czas stron:

  • SZANS, jakie niesie ze sobą każdy kryzys
  • SPRAW, na które masz bezpośredni wpływ (o nich w drugiej części felietonu)

SZANSE

Celowo nie piszę o pewniakach – stuprocentowych metodach, które w cudowny sposób przekują wszystkie problemy w nagły deszcz euro czy dolarów, spadających z nieba. Chcę jednak dyskretnie zwrócić uwagę, że poza kwarantanną, zejściem z placów budowy dziś, czy w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu dni, jest sporo przykrytych negatywnym przekazem sygnałów, że świat nie musi się skończyć.

Kryzys – jakie szanse widzę na rynku?

  • Złoty jest najtańszy od lat. (EUR/PLN – kurs teraz 4,61 PLN)

Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego to istotne? Od stycznia (kurs 4,21 PLN) złotówka staniała o 10 proc. Okna z Polski są zatem automatycznie tańsze o 10%. Najprawdopodobniej stan ten nie potrwa jednak wiecznie…

  • Kryzys? Fabryki w Polsce nadal produkują

Zamówienia, produkcja i dostawy gotowych produktów realizowane są tak jak dotychczas. Tak jak zawsze, jesteśmy też w stałym kontakcie z naszą siecią dostawców i wszyscy działają bez zmian.

Nikt nie zna przyszłości. Jedno jest jednak pewne – jeżeli produkcja stanie, po przywróceniu jej – terminy oczekiwania wzrosną zapewne do kilku miesięcy. Lepiej, żeby Twoje zamówienie było chyba wyżej w tej kolejce?

  • Jesteś na uprzywilejowanej pozycji

Dlaczego? Masz kontakty z Polską! Największym eksporterem okien w Europie! Masz dostęp do najtańszych okien, najtańszych drzwi, z PCW, aluminium, drewna czy stali. Kto ma przetrwać kryzys jak nie firmy mogące zaoferować w dobie kryzysu niższe ceny, lepsze terminy i najwyższą jakość produktu?

  • Masz swojego ambasadora – brokera w Polsce z know-how komu bezpiecznie zlecić produkcję

Tak, Twój kontakt z nami, z debesto.com daje Ci dostęp do bezpiecznych transakcji. Pracujemy w 100 proc. normalnie. Każdy z naszych konsultantów jest dla Ciebie dostępny i pracuje jak wcześniej. Z jedną różnicą – wykonujemy dla Ciebie pracę zdalnie, na home office – dzięki pełnej informatyzacji firmy działamy może nawet sprawniej niż w biurze.

Potrzebujesz pomocy? Nie tylko w stolarce? Daj znać. Potrzebujesz jakiegoś innego towaru, usługi – nie bój się odezwać – zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Jestem pewien, że będziemy mogli Ci pomóc.

  • Nadchodzi rynek pracodawcy

Firmy zaczną zwalniać pracowników. Na rynku pojawi się cała gama specjalistów, którzy będą chcieli dla Ciebie pracować. Może to czas na renegocjację niektórych umów? Jednocześnie warto być przygotowanym na przyjęcie do pracy wartościowych ludzi.

  • Kryzys w końcu się skończy i nadejdą wzrosty

Twoją rolą jest zachować spokój, oszczędzać i dzięki racjonalnym decyzjom przetrwać. Jak my radzimy sobie z kryzysem i epidemią koronawirusa w debesto.com? Możesz o tym przeczytać poniżej – w drugiej części mojego wpisu.

  • Dodatkowy rabat na kryzys – zapytaj swojego doradcą

W tych trudnych czasach wiele firm wychodzi naprzeciw kryzysowi i stara się wzajemnie pomagać. My również do niech dołączamy! Aby zamortyzować Ci wiele problemów wyciągamy rękę i do każdego zamówienia zaproponujemy specjalny, dodatkowy rabat, tak, żeby zostało Ci więcej zysku na czarną godzinę. Pytaj o to Twojego doradcy w debesto.com lub napisz przez ten formularz

O tym na co masz wpływ w czasie kryzysu piszę w drugiej części mojego felietonu, który zostanie opublikowany 31 marca 2020 r. na łamach serwisu Forumbranzowe.com.

Wojtek Stanowski
Właściciel debesto.com

Polecamy również drugą część felietonu, w którym autor wymienia, na co mamy wpływ w naszym przedsiębiorstwie podczas kryzysu:

Kryzys w firmie budowlanej. Część II: Na co masz wpływ?

1