Kierunek: automatyzacja

Red.: |Data publikacji:

Z Grzegorzem Osadą – współwłaścicielem firmy Fimtec rozmawiamy o maszynach do konstrukcji aluminiowych i o zapotrzebowaniu na nie wśród polskich firm.

Czy dwa Złote Medale targów WinDoor-Tech 2019 świadczą o osiągnięciu przez Fimtec pozycji lidera polskiego rynku maszyn do produkcji stolarki?

Targi WinDoor-Tech 2019 były dla Fimtec bardzo udane. Oprócz przyznanych 2 Złotych Medali za nasze maszyny, stoisko Fimtec-Polska nagrodzono statuetką Acanthus Aureus. O silnej pozycji firmy w branży świadczy fakt, że ze wszystkich 6 przyznanych Złotych Medali targów WinDoor-Tech, 2 medale trafiły do Fimtecu. Nagrodzono najnowszą wersję zgrzewarki kształtowej SL4-FF EVO oraz w pełni numerycznie sterowaną zagniatarkę do naroży aluminiowych DCM1. Jesteśmy szczęśliwi, że nasze technologie zostały docenione w taki sposób.

A propos numerycznie sterowanej zagniatarki. Czy to prawda, że Fimtec jest nie tylko jej sprzedawcą, ale również współtwórcą? Czym różni się ona od rozwiązań innych firm?

Fimtec jest sprzedawcą, ale przede wszystkim konstruktorem DCM1, która nie powstała na wzór żadnej innej zagniatarki. Została stworzona od podstaw przez nasz dział techniczny. W związku z tym różni się całą konstrukcją od dotychczas wyprodukowanych zagniatarek. Wyposażona jest w systemy, które minimalizują ryzyko popełnienia błędu i uszkodzenia profilu praktycznie do zera. Dodatkowo znacznie uproszczony jest proces zagniatania, a maszyna stworzona jest z najwyższej jakości komponentów, przez co jej konstrukcja jest stabilna i trwała.

DCM1 wyposażona jest w innowacyjne rozwiązania techniczne takie jak np. kamera informująca o tym, czy dobrze wykonywana jest praca / czynność. Jest to system niespotykany w innych rozwiązaniach, ponieważ sprawdza on poprawność ustawienia i ułożenia profili w maszynie. Cyfrowa zagniatarka do naroży DCM1, wraz ze wzrostem produkcji aluminium w Polsce, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, na wysoko zaawansowane maszyny do obróbki aluminium.

W zeszłym roku Wasza firma została oficjalnym przedstawicielem FOM Industrie w Polsce. Co to zmieniło w sytuacji na rynku maszyn? Przecież maszyny FOM były znane i sprzedawane wcześniej w naszym kraju.

Tak, zostaliśmy autoryzowanym przedstawicielem FOM Industrie, gdyż zachodzące na europejskich rynkach zmiany i dynamiczny rozwój branży aluminium wymaga od producentów maszyn posiadania silnych przedstawicielstw w poszczególnych krajach. Nasza ugruntowana pozycja lidera rynku PVC, 20 letnie doświadczenie w sprzedaży technologii i usług powiązanych, skłoniła zarząd firmy FOM byśmy to my reprezentowali ich w Polsce. Wielu naszych partnerów, posiadających maszyny do PVC i podstawowe maszyny do aluminium, zakupuje u nas coraz bardziej zaawansowane maszyny (właśnie do aluminium) mając na względzie nie tylko wysoką jakość maszyn FOM, ale też profesjonalny serwis Fimtec-Polska. Jako jedyni w Polsce posiadamy osobne działy serwisowe do obsługi maszyn do PVC i osobno do aluminium. Dedykowane szkolenia i kierunkowy rozwój wiedzy pozwala naszym technikom na profesjonalne przygotowanie się w tych obu ogromnych, technologicznych obszarach. Wyzwania, które stawia nam rynek powodują konieczność ciągłego rozwoju i pozyskiwania wiedzy, co z przyjemnością czynimy.

Które centrum obróbcze do aluminium najlepiej sprzedaje się na polskim rynku? Czy w tych maszynach pojawią się w tym roku jakieś nowe rozwiązania?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że ten czy inny model sprzedaje się najlepiej. Zapaść technologiczna w branży aluminium (w stosunku do PVC) jest tak duża, że klienci uzupełniają i rozwijają swoje zakłady na każdym poziomie. Oczywiście kierunek rozwoju jest jeden, czyli automatyzacja procesów, gdzie tylko jest to możliwe. Tu w ofercie i sprzedaży mamy maszyny DALI 40/70, AXEL 4 i AXEL 5 i flagowy okręt LMT65/LMX650. Większość inwestycji planowanych przez naszych klientów zawiera co najmniej jedną z wymienionych maszyn.

Chyba najmniej znanymi produktami FOM są tzw. izomaty czyli maszyny do zespalania profili z przekładką termiczną. Jakie jest na nie zapotrzebowanie w Polsce?

Izomaty to rzeczywiście osobny temat. Używają je firmy, które wytwarzają profile do aluminium, więc jest ich relatywnie niewiele, w stosunku do producentów stolarki otworowej. Niemniej jednak nasz dział handlowy do aluminium oferuje te produkty i wiem, że obecnie prowadzone są rozmowy na ten temat z jednym z czołowych producentów profili aluminiowych w Polsce.

Rozmawiał: Wiesław Klimczak

1