Gospodarka Niemiec od dłuższego czasu nie jest w dobrej sytuacji. W kraju będącym dla Polski bardzo ważnym rynkiem eksportowym powstaje mniej firm i prawie nie ma nowych miejsc pracy. Swoją prognozę na przyszły rok opublikowały Komisja Europejska oraz Commerzbank.
Pesymistyczna wizja Commerzbanku
W ostatnim czasie pisaliśmy o kondycji branży budowlanej w Europie, w tym tekście natomiast poruszamy kwestię sytuacji gospodarczej za naszą zachodnią granicą. Komisja Europejska w swoim raporcie spodziewa się, że produkt krajowy brutto Niemiec spadnie w tym roku o 0,1 proc. Wysoki poziom niepewności negatywnie wpływa na konsumpcję i inwestycje. Bardziej pesymistyczną wizję prezentuje niemiecki Commerzbank. Według analityków od ponad trzech lat rosła w Niemczech liczba osób pracujących. Obecnie ten trend uległ zahamowaniu. Wiele firm pesymistycznie patrzy w przyszłość. Liczba firm maleje i coraz mniej osób decyduje się na samozatrudnienie. Ich liczba spadła o 0,6 proc., do 3,8 mln.
Spadek liczby pracujących
Według Federalnego Urzędu Statystycznego w okresie od lipca do września zatrudnionych było 46,1 mln osób. To tylko o 23 tys. więcej niż na początku lata. Po uwzględnieniu efektów sezonowych liczba pracujących spadła o 45 tys. osób, czyli o 0,1 proc. Takiej sytuacji nie było od początku 2021 roku. W porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku wzrost wyniósł ok. 66 tys. osób (0,1 proc.).
Urząd podaje, że wzrosło zatrudnienie jedynie w sektorze usług. W przemyśle zarejestrowano o 73 tys. mniej osób (spadek o 0,9 proc.), a w budownictwie zatrudnienie w ciągu roku spadło o 1,1 proc., czyli 30 tys. osób. Ponadto utrzymuje się tendencja, że coraz mniej osób pracuje na własny rachunek.
Zdaniem Commerzbanku gospodarkę Niemiec czeka trudne półrocze obejmujące zimę. W tym czasie PKB w najlepszym razie znajdzie się tylko w fazie stagnacji. Ponadto konsumpcja prywatna osiągnęła najniższy poziom. Ożywienia można spodziewać się na wiosnę. Natomiast w 2025 roku nastąpi wzrost gospodarki na poziomie 0,2 proc., po spadku o 0,2 proc. w tym roku.
Firmy pesymistycznie oceniają obecną sytuację gospodarczą Niemiec
Monachijski instytut IFO podkreśla, że obecnie niemal co czternasta firma widzi zagrożenie swojej egzystencji. W październikowym badaniu taką opinię wyraziło 7,3 proc. ankietowanych firm. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż rok temu i o 2,5 pkt. proc. niż na początku 2023 r. Analitycy podkreślają, że prawdopodobnie będzie trwał wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw. Przyczyną oprócz braku zamówień jest rosnąca presja międzynarodowej konkurencji .
Z kolei Federalny Urząd Statystyczny wskazuje, że liczba start-upów spadła od stycznia do września o 0,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 456 tys. W szczególności małe przedsiębiorstwa odnotowały spadek o ponad jedną czwartą (25,4 proc.). Zmniejszyła się również liczba rejestracji przedsiębiorstw – o 1,0 proc., do ok. 547,5 tys. Dane dotyczące sytuacji gospodarczej Niemiec obejmują również przejęcia oraz zmiany lokalizacji. Ogólnie jednak całkowita liczba wyrejestrowań wzrosła jedynie o 0,7 procent – do ok. 443 tys.