Jesteśmy odpowiedzialni za 3 tys. ludzi

Red.: |Data publikacji:

Niedawno głośnym echem odbiła się decyzja Oknoplastu – firma ogłosiła  nowy regulamin premii frekwencyjnej, której wypłacenie miało być uzależnione już nie tylko od obecności w pracy, ale też od posiadania świadectwa szczepień. Ostatecznie producent z małopolski wycofał się z tego pomysłu, co nie oznacza, że firma przestała poważnie podchodzić do potencjalnego zagrożenia związanego z nadchodzącą czwartą falą pandemii.

Poniżej prezentujemy komentarz firmy w tej sprawie.

Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektor marketingu w Grupie Oknoplast:

W spółce Oknoplast traktujemy bezpieczeństwo, zdrowie i życie naszych pracowników, a także ich rodzin jako wartość nadrzędną. Jesteśmy odpowiedzialni za ponad 3000 ludzi i ich bliskich, dlatego chcemy im zagwarantować jak najbardziej bezpieczne warunki pracy. Od początku pandemii podejmujemy szereg kroków, aby skutecznie ograniczyć ryzyko rozpowszechniania się COVID 19 w naszej firmie. Wspieraliśmy finansowo lokalne placówki medyczne i oddziały covidowe. Aby każdy z naszych pracowników mógł spokojnie i bez obaw przychodzić do pracy, finansowaliśmy testy na obecność wirusa i dostosowywaliśmy środki bezpieczeństwa w naszych zakładach do bezprecedensowych warunków, z którymi nam wszystkim przyszło się zmierzyć. Nasze dotychczasowe wysiłki okazały się skuteczne i były wielokrotnie doceniane przez społeczność lokalną oraz media.

Bardzo poważnie podchodzimy do potencjalnego zagrożenia związanego z nadchodzącą czwartą falą pandemii. Wszyscy obawiamy się jej skutków dla zdrowia i życia nas wszystkich, ale też dla funkcjonowania firm i całych gospodarek. Z pewnością nikt nie życzy sobie kolejnych lockdownów. Nauczeni doświadczeniami ostatnich 18 miesięcy dokładamy wszelki starań, by ewentualne negatywne skutki minimalizować, tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na naszą organizację, pracowników i ich rodziny.

Wraz z coraz bardziej niepokojącymi doniesieniami na temat czwartej fali, a także kolejnych wariantów koronawirusa, jeszcze bardziej rygorystycznie podchodzimy do zasad bezpieczeństwa konsekwentnie wprowadzanych wraz z rozwojem pandemii a także naszej wiedzy na jej temat. Na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju i zagranicą a także zmiany legislacyjne. Specjalnie powołany zespół każdego dnia analizuje aktualny stan zdrowia załogi  w postaci informacji o absencji w obszarach, w tym liczbie osób na L-4, na zwolnieniach opiekuńczych i urlopach.

Troska o zdrowie i zapewnienie załodze bezpiecznych warunków pracy pozostają naszym priorytetem. Będziemy w dalszym ciągu wdrażali wszelkie rekomendowane środki bezpieczeństwa. Jednocześnie, bazując na wiedzy ekspertów, jesteśmy przekonani, że najbardziej skutecznym rozwiązaniem w walce z pandemią koronawirusa jest przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Naszym celem jest więc zachęcenie do tego jak największej liczby osób zatrudnionych w naszych zakładach. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób ma wciąż wątpliwości dot. przyjęcia szczepienia. Organizujemy konsultacje lekarskie dla osób, które moją okazję dowiedzieć się, jaki wpływ na ich zdrowie może mieć szczepionka przeciwko Covid -19, a także umożliwić wszystkim chętnym szczepienie na terenie firmy oraz w placówkach zewnętrznych. Wiemy, że ostatnie miesiące, a także te które nadchodzą, są dla wielu osób niezwykle trudne dlatego wszystkim, którzy tego potrzebują, umożliwimy konsultacje z psychologiem. Niezmiennie będziemy prowadzili akcje uświadamiające w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i profilaktyki szczepień.

1