Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu? Trendy na 2021 rok

Red.: |Data publikacji:

Wybór drzwi zewnętrznych do domu to nie tylko kwestia gustu i funkcjonalności. W dużej mierze podyktowany jest on obowiązującą modą. A te w branży stolarki drzwiowej potrafią szybko się zmieniać. Sprawdźcie, jakie są najczęściej wybierane materiały, modele i kolory drzwi wejściowych do inwestycji na rok 2021. Przeczytajcie o preferencjach w kwestii klamek, pochwytów czy naświetli. Przed wami krótkie kompendium na temat drzwi zewnętrznych – trendów 2021, modnych wzorów oraz topowych produktów.

Drzwi zewnętrzne — PCV, aluminium czy drewno?

Jako materiał na drzwi wejściowe zewnętrzne Polacy najczęściej wybierają eleganckie aluminium. Choć ceny aluminiowych drzwi zewnętrznych nie są niskie, to materiał, z którego są wykonane, wysoko cenimy ze względu na trwałość, odporność na korozję, odkształcenia czy włamanie. W odróżnieniu od drzwi zewnętrznych drewnianych nie są one podatne na wilgoć i nie wymagają tak częstej regulacji, konserwacji i pielęgnacji, Dają też niemal nieograniczone możliwości designerskie, dlatego aluminiowe drzwi są ulubieńcami projektantów. 

Najbardziej popularne na rynku są drzwi zewnętrzne aluminiowe wykonane na profilach Schüco lub Aluprof. Schüco oferuje efektowny system AD UP 90 z ukrytym pochwytem i jednorodnym podświetleniem LED oraz niskim progiem. Aluprof proponuje natomiast drzwi zewnętrzne z imponującym panelem nakładkowym w czterech wariantach konstrukcji: ST, SI, SI+ oraz Aero. Zarówno drzwi wykonane na ekskluzywnych systemach Schüco, jak i Aluprof, zapewniają optymalną ochronę przed zimnem oraz rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła, również na poziomie pasywnym. Kompleksowo posiada je w swojej ofercie producent drzwi Abakus.

Najmodniejsze kolory drzwi zewnętrznych 2021 

Jeśli mowa o modzie czy trendach w stolarce drzwiowej, w głównej mierze rzecz tyczy się kolorów. Jaki kolor drzwi zewnętrznych wybrać więc do domu w 2021 roku? Królujące jeszcze do niedawna jako trendy 2019 drzwi w kolorze bieli, wenge czy dębu bagiennego szybko ustąpiły miejsca trendom 2020: wszechobecnemu Winchesterowi, złotemu dębowi i drzwiom w kolorze antracytu. O ile rządy Winchester powoli słabną, to wydaje się, że trendy na rok 2021 nadal będą wyrażone przez drzwi zewnętrzne w kolorze antracytu. Niepodzielnie? W żadnym razie. Nowoczesne budownictwo zwraca się również w kierunku czarnych drzwi wejściowych (Jet Black Matt) oraz koloru, który powoli zrównuje się popularnością z antracytem, a który celowo zostawiliśmy na koniec. Ten wyjątkowy trend silnie wspierają zwolennicy biofilicznych wnętrz. Ci, którzy chcą stworzyć design bliższy naturze, wybierają drzwi wejściowe w kolorze Woodec Oak, do złudzenia przypominający naturalny dąb. Jest ich obecnie tak wielu, że mówi się nawet o bliskiej detronizacji antracytu.

Kolor drzwi zewnętrznych a kolor okien

Nierzadko słyszy się pytanie: jaki kolor drzwi zewnętrznych wejściowych wybrać do okien białych, brązowych, złoty dąb, Winchester, antracyt etc. Do niedawna odpowiedź była jedna: dla osiągnięcia spójności wybieramy jeden kolor stolarki. Dziś to już nie takie jasne. Jednolity kolor wielu Polakom kojarzy się z nudą. Bardziej zauważalny jest trend w kierunku okien dwukolorowych, drzwi i okien w różnych barwach, często z innym odcieniem bramy garażowej. Polacy nie są jednak na tyle odważni, aby kolor drzwi zewnętrznych dobrać absolutnie niezależnie od całości, a kolor każdego z okien wybrać inny. Jeśli znajdzie się jednak chętny, producent okien i drzwi Abakus zrealizuje najbardziej śmiałe zamówienie.

Naświetla do drzwi zewnętrznych z pochwytem, klamką

Ostatnie lata to zdecydowany zwrot ku drzwiom zewnętrznym z naświetlem. Najczęściej jest on wybierany z jednej strony. Wynika to z tendencji budowania przez Polaków domów o metrażu pomiędzy 150-300 m2. Wejścia są zwykle proporcjonalne do całkowitej powierzchni budynku. Naświetla z obu stron (wtedy nierzadko również z góry) rezerwowane są dla rezydencji lub domów w stylu dworkowym.

Równie silna, dominująca tendencja zauważalna jest w kwestii wyboru drzwi zewnętrznych z klamką albo pochwytem. Znacznie więcej Polaków skłania się ku wyborowi drzwi wejściowych z czarnym (lub stalowym) pochwytem. W ciągu ostatnich lat zauważalny jest trend jego wydłużania. Długi pochwyt stał się nieodłącznym dodatkiem czy wręcz biżuterią nowoczesnych inwestycji. A co z klamką? Nadal bardzo często gości w drzwiach zewnętrznych w polskich domach, szczególnie tych utrzymanych w stylu klasycznym. Bardzo rzadko obecnie wybiera się jednak klamkę kwadratową z kantami. Za ideał, ze względu na design i użytkowanie, uważa się klamkę owalną ze stali nierdzewnej z kolekcji Formani.

Drzwi zewnętrzne wejściowe do domu wg trendów 2021

Pora na krótkie podsumowanie, jakie wybrać drzwi zewnętrzne do domu zgodnie z trendami 2021. Wyniki sprzedażowe dla inwestycji realizowanych w tym roku pokazują mocno zdeklarowany kierunek w tym aspekcie. Niekwestionowanym królem są drzwi zewnętrzne aluminiowe z czarnym, długim pochwytem, w kolorze antracytu albo Woodec Oak. Posiadają naświetla z lewej lub prawej strony. Częściej są to drzwi zewnętrzne aluminiowe przeszklone (nierzadko z szybą wenecką) niż pełne, co dowodzi, że Polacy stawiają na rozjaśnienie wnętrza naturalnym światłem.

Kierując się modą i trendami 2021 roku przy wyborze drzwi zewnętrznych, warto mieć na uwadze również funkcjonalność, a więc Warunki Techniczne WT 2021. Drzwi zewnętrzne powinny być zgodne z normą WT 2021 i gwarantować ciepło, ciszę oraz bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Warto kupować drzwi zewnętrzne od certyfikowanych producentów drzwi, takich jak wspomniany już Abakus, dla których trendy 2021 w produkcji drzwi wyrażają się zarówno w utrzymaniu walorów estetycznych i zachwycającego designu, jak i doskonałych parametrów technicznych i nowoczesnej technologii wykonania.

1