Jak wyglądał eksport drzwi drewnianych w 2023 roku?

Autor: |Data publikacji:

W 2023 roku Polska utrzymała swoją pozycję jako jeden z czołowych eksporterów drzwi drewnianych w Europie, pomimo wyzwań rynkowych i spadku wolumenu eksportu. Drzwi drewniane pozostają najważniejszym segmentem w polskim eksporcie drzwi, mają bowiem 74 proc. udział pod względem ilościowym, odpowiadając za 37,5 proc. wartości eksportu.

Analiza wartościowa i ilościowa

eksport drzwi drewnianych
Źródło: CAB

Wartościowo, eksport drzwi drewnianych w 2023 roku wyniósł 1,57 mld złotych, co stanowiło spadek o 10,8 proc. (natomiast w euro było to –7,9 proc.) w porównaniu do roku poprzedniego. W ujęciu ilościowym, eksport zmniejszył się o 11 proc. – na rynki zagraniczne trafiło 3,14 mln sztuk drzwi, czyli mniej o 390 tys. sztuk. To pokazuje, że spadek wartości eksportu był niemal równy spadkowi liczby eksportowanych drzwi, co wskazuje, że był to dużo bardziej stabilny cenowo sezon niż w 2022 roku. Po dwóch latach bardzo dynamicznego wzrostu eksportu drzwi drewnianych, 2023 rok jest drugim z rzędu, w którym segment ten odnotowuje mniejszą liczbę sprzedanych drzwi (w 2022 roku był to ubytek na poziomie 5,9 proc., czyli o ok. 210 tys. sztuk). W 2023 roku ponad połowa produkcji drzwi drewnianych w Polsce trafiła do klientów zagranicznych.

dynamika eksportu drzwi
Źródło: CAB

Eksport drzwi drewnianych, jakie kierunki obierają polscy producenci?

Najważniejszym odbiorcą polskich drzwi drewnianych w 2023 roku były Czechy, mimo że liczba wyeksportowanych do tego kraju drzwi drewnianych odnotowała spadek o 12,6 proc. w porównaniu do roku 2022. Do Czech trafiło 580 tys. sztuk drzwi drewnianych, co stanowiło 88 proc. całkowitego eksportu drzwi do tego kraju. Co ciekawe Czechy, choć nieznacznie, ale wyprzedziły w tym segmencie rynek niemiecki, który do tej pory zajmował pierwszą pozycję. Aktualnie Niemcy znajdują się na drugim miejscu, ich udział to 18 proc. całego eksportu oraz 10 proc. całej produkcji drzwi drewnianych w Polsce. W 2023 roku trafiło tam 565 tys. sztuk drzwi drewnianych (spadek aż o 19,9 proc.). Odpowiadają więc za 18 proc. całkowitego eksportu drzwi drewnianych z Polski oraz 10 proc. całej produkcji drzwi drewnianych w Polsce.

udział rynku niemieckiego w eksporcie drzwi
Źródło: CAB

Trzecim rynkiem dla drzwi drewnianych jest Słowacja – na rynek ten trafiło 480 tys. sztuk (spadek o 7,8 proc.). W top pięć kierunków eksportowych znajduje się również, kolejno, Rumunia i Wielka Brytania.

eksport drzwi drewnianych kierunki
Główne kierunki eksportu drzwi drewnianych. Źródło: CAB

Wracając do rynku niemieckiego – jest on największym odbiorcą polskich drzwi ogółem, trafiło tam 20 proc. całego polskiego eksportu. Po dobrym 2022 roku, w którym po raz pierwszy eksport do Niemiec przekroczył 1 mln sztuk drzwi, nastąpił gwałtowny spadek. W 2023 roku trafiło tam 840 tys. sztuk drzwi, aż o 16,3% mniej niż w 2022 roku. Kraj ten jest największym odbiorcą polskich drzwi stalowych, z PCW oraz aluminiowych. Niemcy są jednocześnie największym dostawcą drzwi do Polski. Mimo spadku aż o 17,8 proc., ich udział stanowi 1/3 wielkości importu, a za 80 proc. odpowiadają drzwi stalowe.

Jak wygląda sytuacja na krajowym rynku drzwi?

Kompleksowe przedstawienie zmian zachodzących w polskiej branży drzwiowej znajdziecie w najnowszym raporcie przygotowanym przez Centrum Analiz Branżowych – „Rynek drzwi w Polsce, edycja 2024. W opracowaniu omówione zostały wyniki producentów drzwi w 2023 roku i na początku 2024 roku. Przygotowano także prognozę sprzedaży drzwi przez polskich producentów w kraju i zagranicą do końca 2026 roku. Znajdują się tam również bardziej szczegółowe dane dotyczące wyników eksportu i importu drzwi, a także niemieckiej branży – największemu partnerowi zagranicznemu dla polskich firm.

Artykuł powstała na podstawie danych zawartych w raporcie „Rynek drzwi w Polsce, edycja 2024”, CAB.