Jak przetrwać upały w domu?

Red.: |Data publikacji:

W przegrzanym mieszkaniu trudno szukać wytchnienia. Jak zadbać o właściwą temperaturę w domu, by przetrwać upały w dobrym zdrowiu i kondycji? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na upał.

W środę 26 czerwca na Twitterze serwis meteoprognoza.pl poinformował:

Organizm ludzki źle znosi długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza. Upały powodują zmęczenie oraz roztargnienie. Możliwe są omdlenia, skurcze mięśni i udary mózgów. Aby uniknąć tych niebezpieczeństw, najlepiej podczas skwaru nie wychodzić z domu. Jednak w nagrzanych mieszkaniach trudno szukać wytchnienia.

Optymalna temperatura w domu dla większości ludzi mieści się w granicach 22-25 stopni. Taki komfort termiczny zapewnić może klimatyzacja, ale to rozwiązanie dość kosztowne i niekoniecznie dobre dla zdrowia. Łatwo się przeziębić i nabawić infekcji gardła.

Nawilżanie powietrza

Kiedy gorące powietrze stoi w miejscu i jest trudne do zniesienia, należy je nawilżyć. Wystarczy zrobić pranie, a suszarkę z wilgotną odzieżą postawić na środku pokoju. Można też napełnić wannę zimną wodą i zostawić otwarte drzwi do łazienki. Doskonałym nawilżaczem i oczyszczaczem powietrza są rośliny. Na przykład paprocie, bluszcze, fikusy, a także skrzydłokwiat.

Zdjęcie: termointeligentna.pl

Termoizolacyjna farba

Istnieją też bardziej nowatorskie sposoby. Na rynku pojawiła się niedawno termoizolacyjna farba, która działa jak termos i dba o komfort powietrza w mieszkaniu. Zawiera tzw. mikrosfery – niewielkie elastyczne cząstki polimerowe o sferycznym kształcie. Wewnątrz nich znajduje się gaz, który powoduje odbijanie promieniowania cieplnego. W ten sposób farba przejmuje funkcję izolacji, a pomalowane nią ściany stają się barierą dla ciepła. Zimą zatrzymują je w pomieszczeniu, latem – nie przepuszczają gorąca do wewnątrz. Jak informuje producent, farba o nazwie CIQ odbija do 95% promieniowania cieplnego.

Osłony okienne

Podczas upałów należy pamiętać, aby mieszkanie wietrzyć nocą, gdy temperatura jest niższa. W ciągu dnia natomiast trzeba zadbać, by gorące powietrze i promienie słoneczne nie dostawały się do środka. Niezbędne jest zamknięcie oraz zasłonięcie okien.

Warto zainwestować w osłony zewnętrzne, które w ochronie przeciwsłonecznej mają kilkakrotnie lepszą skuteczność od wewnętrznych. Niektóre z nich można zamontować w każdej chwili. Dobrym rozwiązaniem są aluminiowe rolety w systemie adaptacyjnym (elewacyjnym), zewnętrzne rolety tekstylne, tzw. skriny i żaluzje fasadowe.

Znośną temperaturę w domu pomagają również stworzyć osłony balkonowe i tarasowe. Skorzystać można z parasoli przeciwsłonecznych, markiz, żagli przeciwsłonecznych oraz pergoli.

Zdjęcie: Nice

Automatyka zamiast klimatyzacji

Jeszcze skuteczniej i bardziej komfortowo można korzystać z osłon przeciwsłonecznych, wyposażonych w zdalnie sterowane silniki elektryczne. Firma Nice proponuje kilka rozwiązań, które ułatwiają ograniczenie nasłonecznienia i zapobiegają wzrostowi temperatury w domu. Wykorzystując centralę sterującą silnika, np. Era Mat MA można jednocześnie podłączyć wszystkie rolety w domu i sterować nimi jednym pilotem.

Dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu użytkownik może spokojnie pojechać na wakacje, pozostawiając rolety odpowiednio zaprogramowane. Podnosi to także bezpieczeństwo, gdyż wybranie trybu wakacyjnego uaktywni losowe otwieranie i zamykanie rolet w ustalonym odstępie czasu, przez co nieobecność domowników będzie niezauważalna.

Osłony mogą współpracować np. z czujnikiem Niceway Sensor WMS01ST, który reaguje na poziom natężenia słońca, temperatury i światła w pomieszczeniach. Nice posiada także w ofercie rozwiązania pozwalające programować ustawienia osłon odpowiednio do pory dnia. Dzięki wprowadzeniu szerokości geograficznej, system automatycznie dostosowuje się do zmian czasu wschodu i zachodu słońca.

Zdjęcie: Eko-Okna

Producenci osłon proponują, by nie tylko chronić się przed słońcem, ale również wykorzystywać jego potencjał energetyczny. Niedawno wersję solarną rolet tekstylnych wprowadziła firma Eko-okna. Bateria zasilana jest przez panel fotowoltaiczny, który umieszcza się na kasecie rolety lub na elewacji nad oknem. Wbrew powszechnej opinii, panel nie musi być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. By mógł ładować baterię wystarczy mu dostęp do światła dziennego.

1