Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Jak działa automatyka w oknie strukturalnym? -D+H

Red.: |Data publikacji:

 Automatyka okienna coraz częściej wpisywana jest w projekty, nie tylko tam, gdzie wymagany jest system oddymiania, ale również do celów naturalnej wentylacji. D+H na przykładzie okna strukturalnego pokazuje jak dyskretny może być montaż i praca napędów okiennych.

Podczas targów BAU 2019 w Monachium na stoisku Ponzio można było zobaczyć konstrukcję fasady strukturalnej z systemem ukrytej automatyki D+H. Głównym założeniem dla tego rozwiązania było stworzenie maksymalnie gładkiej powierzchni fasady przy jednoczesnym zachowaniu możliwości otwierania skrzydeł. Udało się to dzięki połączeniu dwóch technologii – montowanych wewnątrz profilu napędów D+H i systemu fasadowego, który wykorzystuje równolegle odstawne okna ze skrzydłami klejonymi strukturalnie. Okno strukturalne poza estetyką oferuje bardzo dobre parametry techniczne – zastosowano w nim pakiety 3-szybowe i 4-poziomowe uszczelnienie konstrukcji. Od strony wewnętrznej szerokość ościeżnicy i skrzydła wynosi zaledwie 57,5 mm. Maksymalny wymiar skrzydła w tym wariancie to 1500 x 3000 mm.

Akustyka okien

Otwieranie i zamykanie okna strukturalnego odbywa się dzięki napędom z serii CDC. Ich smukła obudowa sprawia, że nawet przy montażu nawierzchniowym nie odznaczają się na tle konstrukcji okna. W wariancie montażu wewnątrz profilu, takim jaki wybrano do okna strukturalnego, są praktycznie niewidoczne. Konstrukcję napędu udoskonalano także pod kątem akustyki. Łańcuch wysuwa się niezwykle płynnie i cicho, dzięki czemu otwieranie okna jest praktycznie niezauważalne.  Ponadto sam łańcuch wyróżnia specjalna budowa ogniw zapewniająca jego odpowiednie ugięcie (wersja SBD lub SBU).

Skuteczne ryglowanie

Ryglowanie skrzydła również odbywa się za pomocą ukrytej automatyki – ryglatorów z serii VLD. Ryglatory komunikują się z siłownikami odryglowując skrzydło przed jego otwarciem oraz przesuwając okucie obwiedniowe po dociągnięciu skrzydła przez napędy CDC.

Napędy i ryglatory – do jakich okien?

Napędy i ryglatory D+H mogą być stosowane we wszystkich wariantach okien i fasad, w systemach aluminiowych, drewnianych i plastikowych. Z powodzeniem są chowane wewnątrz profilu lub montowane nawierzchniowo. W zależności od potrzeb mogą być wykorzystane do naturalnej wentylacji lub jako element systemu oddymiania. Świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP dla rodziny siłowników CDC dopuszcza ich stosowanie we wszystkich systemach rozprzestrzeniania się dymu i ciepła oraz w oknach NSHEV.

 

Jak działa automatyka okienna?

Sterowanie pracą okien odbywa się zdalnie lub za pomocą pilota. Wentylacja może być dowolnie zaprogramowana – w kilkunastominutowych cyklach lub tak, aby budynek wychładzał się nocą. Konfiguracja odbywa się z wykorzystaniem central D+H, a także komputera lub tabletu z odpowiednim oprogramowaniem. Długość wysuwu łańcucha można regulować z dokładnością co do milimetra, co pozwala na dostosowanie automatyki okiennej do wymogów danego obiektu.

Przykład okna strukturalnego zaprezentowanego podczas targów BAU doskonale pokazuje możliwości współczesnej automatyki okiennej. Może być nie tylko funkcjonalna, ale także bardzo estetyczna i dyskretna. Więcej na temat napędów okiennych tutaj.

1