Jak automatyka służy zabytkom?

Red.: |Data publikacji:

Rewitalizacja i przygotowanie zabytku do nowych funkcji nie byłoby możliwe bez zastosowania nowoczesnych technologii. Przykładem udanej inwestycji jest automatyka w Centrum Praskim „Koneser”.

Centrum Praskie „Koneser” to kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych znajdujący się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Historia obiektu sięga końca XIX wieku, kiedy między ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską uruchomiono Fabrykę Oczyszczania Spirytusu, później przemianowaną na Warszawską Wytwórnię Wódek „Koneser”.

W ciągu kilku ostatnich lat nieruchomość przeszła gruntowną przebudowę i modernizację, jednak jej obecny stan nawiązuje do oryginalnego charakteru i historii. Zespół niszczejących budynków zmienił się w tętniący życiem kompleks, na który składają się mieszkania, biura, kawiarnie i restauracje, centrum konferencyjne, podziemny parking, Campus Google dla startupów, Muzeum Polskiej Wódki oraz 3-gwiazdkowy hotel. 

centrum praskie koneser
Zdjęcie: wk

Ochrona przeciwpożarowa

Ze względu na swoją specyfikę obiekt wymagał odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych. W klatkach schodowych oraz szybach windowych zastosowano system oddymiania i system sygnalizacji pożarowej dostarczony przez D+H Polska. Założenie było takie, żeby ewentualny pożar wykryć jak najszybciej, zanim zdąży rozprzestrzenić się w budynku. Dlatego w szybach windowych zastosowano zasysające czujki dymu, które wykorzystują rozproszoną detekcję optyczną. Dodatkowo wyposażono je w sensor czadu. Takie rozwiązanie redukuje fałszywe alarmy i zwiększa wykrywanie prawdziwych zagrożeń pożarowych na wczesnym etapie.

W systemie wykorzystano także centrale przeznaczone do oddymiania i wentylacji pożarowej. Sterują i kontrolują napowietrzanie w klatkach schodowych i szybach windowych. Drzwi, wyposażone w napędy elektryczne, mają za zadanie napowietrzać ciągi komunikacyjne. Natomiast klapy oddymiające i świetliki odprowadzają dym powstały w razie ewentualnego pożaru. Zabezpieczenia przeciwpożarowe D+H Polska są częścią przemyślanego projektu, w którym bezpieczeństwo idzie w parze z estetyką, funkcjonalnością i ekologią. Dzięki temu obiekt zdobył prestiżowy europejski certyfikat BREEAM potwierdzający, że jest przyjazny dla środowiska.

d+h koneser
Zdjęcie: D+H

Zintegrowana automatyka w Centrum Praskim Koneser

Poza systemem przeciwpożarowym w praskim Koneserze spotykamy inne nowoczesne instalacje, niezbędne w obiektach użyteczności publicznej. Budynki wyposażono w automatyczne systemy wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji. Wszystkie instalacje zintegrowano w systemie zarządzania budynkiem (BMS) i objęto monitoringiem zużycia mediów.

Większość wejść do budynków wyposażona jest w automatyczne drzwi rozsuwane, bądź obrotowe. Spotkać można tu również automatyczne bramy rolowane. Wjazdów na teren strzegą automatyczne słupki marki Rise dostarczone przez Beninca Polonia. Poza tym dzielą one Centrum na strefy z ograniczonym dostępem pojazdów. Cały obiekt obejmuje monitoring wizyjny z wykorzystaniem kamer wysokiej rozdzielczości.

słupki rise koneser
Zdjęcie: Beninca
1